Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD, BOE Başkanının Konuşmasını Beklerken 1,3350 Sınırında Seyrediyor

Sterlin dolar karşısında 1,3315 seviyesine kadar geriledikten sonra bugünkü beklentiler içerisinde 1,3350 sınırında işlem görüyor.
GBP/USD, BOE Başkanının Konuşmasını Beklerken 1,3350 Sınırında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlininin dolar karşısındaki güç kaybetme eğilimi devam ederken, kısa süreli iyimserlikler fiyatlanıyor. Brexit çıkmazındaki gelişmeler takip edilirken, faiz artırım beklentilerinin güçlenmesiyle yükselen dolar izleniyor.

Bugünkü işlemlerde küçük kazanımlar elde eden parite, doların yükselen ABD Hazine tahvil getirileri üzerindeki geniş tabanlı gücünü takip ediliyor. ABD’nin yıllık çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyatı endeksi Ekim’de %4,1 yükseldi. Bu durum FED’in faiz artırım ihtimalini %20 altına düşürdü.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Silvana Tenreyro, BOE’nin ilk faiz artışını Aralık’ta mı yoksa Şubat’ta mı yapacağını özelolarak söylemek istemediğini belirtirken, sterlin üzerinde daha fazla baskı yaratacağını söyledi.

Şükran Günü tatilinin ortasında piyasaların sakinleşmesiyle GBP/USD paritesi teknik düzeltmesini genişletmeye çalışıyor. Bugün BOE Başkanı Andew Bailey’den gelecek konuşma takip edilirken, Aralık ayı politika eylemleri hakkında bilgi alınması bekleniyor.

Bu gelişmeler yaşanırken, GBP/USD paritesi TSİ 11:47 sularında %0,14 oranında yükselişle 1,3352 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,14 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite hafta başından bu yana güçlü bir düşüş eğilimi gösterirken, dünkü işlemlerde 1,3315 ile 1,3390 dolar aralığında hareket etti. Günün ikinci yarısında daha güçlü bir düşüş kaydeden parite, 2020 sonundan bu yana görülen en düşük seviyelere bir yenisini ekledi.

Dünkü işlemleri 1,3330 dolardan tamamlayan GBP/USD paritesi, bugünkü işlemlere 1,3331 dolardan başlangıç yaptı. Asya seansında yükseliş ivmesi kazanan parite, TSİ 11:40 sularında 1,3353 dolara kadar yükselmeyi başardı.

Parite yukarı yönlü eğilimin güçlenmesi durumunda, 1,3355 ve 1,3369 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,3325 ve 1,3309 dolardaki destek noktaları izlenecek.

GBP/USD paritesinin fiyat performansı takip edildiği zaman; haftalık %1,14 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %3,07 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %0,35 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%