Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Anadolu Sigorta’nın Finansal Güçlülük Notlarını Güncelledi

Fitch Ratings tarafından Anadolu Sigorta'nın hem uluslararası hem de ulusal finansal güçlülük notları ve görünümleri teyit edildi.
Fitch Ratings Anadolu Sigorta’nın Finansal Güçlülük Notlarını Güncelledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi (Anadolu Sigorta), Fitch Ratings tarafından not ve görünüm güncellemesi aldığını bildirdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre; Anadolu Sigorta’nın uluslararası finansal güçlülük notu BB (Durağan) olarak güncellendi.

Ulusal finansal güçlülük notu AA+ (Durağan) olarak teyit edilirken, şirketin Türkiye’deki olumlu iş profilini, Türk varlıklarına, özellikle devlet tahvillerine ve yerel banka mevduatlarına önemli ölçüde açık olduğunu, yeterli sermayesini yansıttığı ifade edildi. Derecelendirmenin yeterli kârlılığı ve reasürans korumasını da yansıttığı belirtildi.

Fitch Ratings, şirketin kredi profilinin 2021’de ekonomik ve rekabetçi baskılara dayanıklı olmasını beklediklerini söyledi. Paylaştığı güncellemede, “Anadolu Sigorta’nın son derece rekabetçi Türkiye sigorta pazarındaki çok güçlü konumuyla desteklenen genel iş profilini, diğer Türk pazarı oyuncularına kıyasla olumlu olarak görmektedir. Anadolu Sigrota 2021’in ilk yarısında %12’lik pazar payı ile prim geliri açısından Türkiye’nin en büyük ikinci hayat dışı sigortacısıydı,” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Anadolu Sigorta hisseleri (ANSGR) yüzde 0,83 oranında ekside 5,99 liradan işlem görmeye başladı.
Anadolu Sigorta Hisseleri Yüzde 0,83 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler geçen haftaki son işlem gününde 5,88 liraya kadar geriledikten sonra 6,03 liradan kapanış yapmıştı. Bu haftaya ise yataya yakın bir açılış gerçekleştirirken, 6,03 liranın üstünü görmeyi başaramadı. Hisseler 5,98 – 6,03 lira aralığında dalgalandı.

Anadolu Sigorta hisselerinin yukarı yönlü bir eğilim kazanmasıyla birlikte 6,01 ve 6,04 lira seviyelerinde direnç noktaları bulunuyor. Aşağı yönlü eğilimlerde ise 5,94 ve 5,96 lira seviyeleri destek noktaları olarak takip edilecek.

Hisselerin fiyat performansı incelendiğinde ise haftalık bazda %0,66 oranında değer kaybettiği gözleniyor. Aylık %5,37 düşen hisselerin, yıllık periyotta %2,92 oranında aşağı yönde seyrettiği dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu