Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Tutanakları Sonrası Değişmeyen Dolar Güne 8,15’ten Başladı

Dün 8,14’ten kapanan dolar, veri gündeminin sakin olduğu Perşembe gününe yatay başladı. Yatırımcılar dün akşam yayımlanan FED tutanaklarını değerlendiriyor.
FED Tutanakları Sonrası Değişmeyen Dolar Güne 8,15’ten Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün küresel piyasaların odağında yer alan en önemli konu ABD Merkez Bankası (FED) tutanaklarıydı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 16-17 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantının tutanaklarını yayımladı. Açıklamada ekonomide toparlanma olsa da hala hedeflerden çok uzak olunduğu söylendi.

Türkiye saati ile akşam 21.00 sularında gelen açıklama sonrasında Dolar/TL’de çok fazla değişiklik olmadı.
Dolar 8,15'ten İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Dolar, çarşamba günü 8,20 seviyesini test ettikten sonra geri çekildi. Kapanışı 8,1462’den yapıp, küresel piyasalarda yatay seyrini korudu. Bu sabah ise dünkü kapanış seviyesine yakın bir başlangıç yaptı. Dolar kuru saat 07.55’te 8,1477’den alıcı buluyor.

Serbest piyasada 8,1700’den alınıp, 8,1650’den satılıyor. Dolar endeksi ise %0,06 ekside 92,37 seviyesinde. Her ne kadar sakin bir seyir hakim olsa da Türk lirası, ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke paraları arasında yer alıyor.

Bugün yurt içinde yine yoğun bir veri akışı bulunmuyor. Saat 10.00’da dış ticaret beklenti anketi açıklanacak. Yurt dışında Fransa cari hesap, Almanya inşaat PMI ve ABD işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. Dün yayımlanan FED tutanakları ise değerlendirilmeye devam edilecek.

Tutanaklarda pandeminin yarattığı risklerin, hedeflere ulaşma konusunda belirsizlik yarattığı aktarıldı. Bu riskler dahilinde para politikasının toparlanmayı desteklemek için uygun olmaya devam ettiği belirtildi.

FED Başkanı Jerome Powell ise daha sonra yatığı basın toplantısında ABD ekonomisinin %2 enflasyon ve azami istihdam hedefine ulaşması için önünde daha uzun bir yol olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu