Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faizlerini Sabit Tutmasının Ardından Dolar/TL 6,79’larda Geziniyor

Piyasaların merakla beklediği FED kararının açıklanmasına sınırlı tepki veren dolar kuru, Perşembe sabah saatlerinde yine 6,78'lerde seyrediyor.
FED’in Faizlerini Sabit Tutmasının Ardından Dolar/TL 6,79’larda Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vakalar 7 milyon 459 bini gördü ve hayatını kaybedenlerin sayısı 419 bine yükseldi. Tüm dünyayı sarsan salgın nedeniyle alınan önlemler en güçlü ekonomileri bile sarsmaya yetti. Aylardır etkisini gösteren salgında vaka artış hızında kısmen yavaşlamalar görülse de tehlike sona ermekten uzak görünüyor.

Piyasalardaki iyimser atmosfer, ekonomilerin iyileşme umutlarıyla son günlerde ivmelendi. Özellikle FED’in ABD ekonomisine destek olma noktasındaki son adımı merakla beklenirken, dün akşam gerçekleştiren FOMC toplantısının ardından faiz kararı açıklandı.

Piyasaların beklentisiyle uyumlu şekilde hareket eden FED, faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek %0 – %0,25 aralığında tuttuğunu bildirdi.

Salgınla birlikte ciddi bir resesyon tehlikesinin altında kalan Amerikan ekonomisi, bu riskin en aza indirilmesi amacıyla bankayı büyük miktarlı varlık alımlarına yönlendirdi. Çok sayıda ekonomik teşvik paketi devreye koyulsa da bunların hiçbiri tam anlamıyla yeterli olamadı.

FED, ABD’nin 2020 yılı için işsizlik tahminini %3,5’ten son çeyrek için %9,3’e yükseltti. Bu da iş gücü piyasasının kolayca toparlanamayacağının bir sinyaliydi.

FED,  kararıyla faizlerini en az 2022 yılına kadar sıfır seviyesine yakın tutacağı yönündeki beklentileri artırdı. Yetkililer arasında oy birliği ile alınan faiz kararı, ekonominin orta vadede ciddi riskler altında olduğu gerekçesine dayandırıldı. Bankanın yayımladığı açıklamada dikkat çeken ifadeler şunlar oldu;

FED FOMC BildirisiToplantının ardından konuşan FED Başkanı Jerome Powell, son açıklamalarının genelinde olduğu gibi bunda da bankanın elindeki tüm imkanları kullanmaya hazır olduğunu söyledi. İş gücü piyasasının Mayıs’ta toparlanmaya başlasa da yine de tarihi yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Şuan için ekonominin toparlanmadan uzak olduğunu söyleyen Powell, ihtiyaç oldukça tahvil alım programlarının kullanılabileceğini duyurdu. Konuşmalarına bakılırsa, ekonomik toparlanmanın ilk adımları için yılın ikinci yarısına işaret etti. Belirsizliklere dikkat çekerken faiz artırımından uzak olduklarını ifade etti.

Dün radarına FED kararını alan dolar/TL, kararın açıklanmasıyla hafif düşüşe geçse de 6,70 – 6,80 bandından sıyrılamadı.
FED Dolar Sınırlı Tepki
Kaynak: piyasa.paratic.com

Piyasalar FED kararının kur üzerindeki olası etkilerini değerlendirirken, TSİ 21:00 sularında kararını duyuran banka dolarda dikkat çekici hareketlilik yaratmadı. Gün boyunca genellikle 6,78’lerde sakin seyreden kur bir ara 6,79’a çıktı.

Kararın açıklanmasıyla 6,77’lere gerilese ve gece boyu burada kalsa da bugün sabah saatlerinde yeniden 6,788 liraya takıldığı görüldü. Kur şu dakikalarda 6,7942 liradan işlem görüyor. Bir süredir 6,80 lira barajını aşamadığı böylelikle daha net hissediliyor.

GCM Yatırım analistlerinin günlük dolar analizinde özellikle son 3 gündür kurda 6,8050 – 6,8250 seviyelerinin önemli olduğu belirtiliyor. “Baz aldığımız ortalamalar altındaki seyri ile kısa vadeli negatif beklentinin desteklendiği kur, ilgili düşüşünü 6,77 destek noktasına taşıdı ve şu sıralar 6,78 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.”

Öte yandan FED kararı, ABD dolarına gelişen ülke paraları karşısında değer kazandırdı.
Dolar VS Diğer Paralar 11 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

FED’in ekonomik tehlikelere karşı tedbirli bir yol izlemesi, ABD dolarına bugün yaradı. Tabloda da görüldüğü üzere çoğu para karşısında değer kazanan dolar, en fazla Meksika pezosu karşısında güçlendi. Endonezya rupisi, Tayland bahtı, Kolombiya pezosu ve Brezilya reali dolara karşı güçlendi.

Türk lirası ise pandemi sürecinin genelinde olduğu gibi yine ABD dolarına karşı değer kaybetti. %0,23 seviyesinde olan kayıp liranın kırılganlığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%