Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED ve ECB’den Sonra BOE’den Gelen Güvercin Duruş Işığında Pariteler

Merkez bankalarının kararlarında sabit tutulan faiz oranları ışığında paritelere bakış, ABD Çin hattı gerilinden etkilenen USD/JPY ve XAU/USD güvenilir limanları ve primlenen emtia petrol.
FED ve ECB’den Sonra BOE’den Gelen Güvercin Duruş Işığında Pariteler
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çin geriliminde ılımlı seyir gözlense de dün ABD tarafından Çin ile sürecin yumuşamasına uzak olunduğuna dair gözlenen ifadeler piyasaların üzerindeki baskıyı artırdı. ABD Dolar endeksinde sergilenen 96 üstündeki güçlü seyir hala devam ederken Brexit süreci ve beraberindeki belirsizlikler gündeminde baskılanan Euro hafif kayıplı günlerden geçiyor.

EUR/USD paritesi bugün 1,1344 seviyesinde fiyatlanırken 1,1378 seviyesinde takip edilen 100 günlük hareketli ortalamanın altındaki duruş görece negatif izlenmekte. 1,1400 seviyesinin önemli bir direnç deşiği olarak değerlendirilmesi ve kırılması halinde seyrin yukarı yönünün takip edilme ihtimali gündeme gelebilir.

FED ve ECB’nin Güvercin Duruşuna Katılan BOE

GBP/USD İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki açıklamasına odaklanmıştı. Merkez Bankası’nın oranları sabit tutma kararı 0.75 seviyesindeki gösterge faizin korunması yönünde gerçekleşti. Amerikan Merkez Bankası FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB’nin güvercin tavrınına İngiltere Merkez Bankası BOE’ninde katılması GBP üzerindeki baskıyı artırmış oldu. Zaten bölgeden ayrılık sürecinin getirdiği belirsizliklere sıkışan finansal yine negatif bir tavırda gelen veri ile USD karşısında gölgelendi. 

Yataydaki hareketin dikkat çektiği GBP/USD paritesi 1,2954 seviyesinden işlem görüyor. 1,2955 seviyesinde bulunan 20 günlük hareketli ortalamaya paralel çizilen grafikler bu duruşta alıma yakın seyrederken, 100 günlük hareketli ortalamanın 1,2976 seviyesinin altındaki tablo satış sinyalinde.

Güvenilir Liman Arzlarındaki Değişim

Asya piyasalarındaki hacmin düşüşünü Çin’in tatiline bağlamıştık. Bölgesel güvenilir liman arzı Japon yeni’nin kazanımları bu bağlamda desteklendi. USD/JPY paritesi 110 noktasına yakın seviyelerde hareket ederken yatay bandın 109,80 seviyesinde işlem görmekte. 110,0 seviyesinin aşılması değerlenmeyi artırabilir.

Değerli metal altın %0.16 prim ile 1.312,26 seviyesinde işlem görüyor. ABD Çin gerilim hattının parite üzerine yansıması pozitif gözlenirken ABD tarafında kısmi açık olan hükümetin tekrar kapanma ihtimali de piyasalardan çekilmeleri ve güvenilir liman arzların olan talebin artışını destekleyebilir. Aşağı yünlü ons altın hareketinde 1.300 $ seviyesi psikolojik bir direnç ifade ederken 1.315 seviyesi de dirençler tarafında takip edilebilecek bir veri ve üzerinde 1.1317 seviyesini kollayabilir.

Petrol Fiyatları Primleniyor

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz günlerdeki gevşeme ters yönde kırıldı. OPEC tarafındaki gelişmelerin ardından resmi bir anlaşma gündemi petrol fiyatlarının varil başına 80 $’a yükselebileceğini işaret etmişti. Venezuela’daki politik sorunların da petrol zengini ülkenin emtia arzını negatif etkilemesi ile ham petrolda pozitif yansıması muhtemel bir veri olarak değerlendirilmişti.

Brent Petrol %1.02 değer kazanarak 62,26 $/v’den işlem görürken, Nisan vade Brent (LCOJ9) %0.50 artış ile 61,94 $’den işleme giriyor. LCOJ9 iş kodlu argümanın günlük bazdaki hareket marjı 61,06-62,37 seviyelerinde gözlenirken, Mart vadeli West Texas Intermediate (WTI Petrol CLH9) %0.04 artış ile 52,66 $’da hareket etmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu