Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Destek Bulan Dolar Endeksi 91,85’le 2 Ayın Yükseğini Gördü

Dolar endeksi FED'den aldığı destekle 91,85'e kadar çıkarak 2 aydan uzun sürenin en güçlü değerini kaydetti.
FED’den Destek Bulan Dolar Endeksi 91,85’le 2 Ayın Yükseğini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü FED toplantısının ardından yükselen Amerikan dolar endeksi (DXY), bugün pozitif bölgede seyrediyor. 16 Haziran seansını 91,13 seviyesinde tamamlayan dolar endeksi, yeni seansa 91,43 ile artıda başladı.

Pozitif bölgede ilerleyen DXY, 91,85’e kadar çıkarken bu 13 Nisan’daki 92,33’ten sonra en yüksek seviye oldu. TSİ 16.30’da yüzde 0,68 kazançla ilerleyen dolar endeksi, dünkü FED açıklamalarından ve bugünün haftalık işsizlik maaşı başvurularından destek aldı.

FED dün faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak sabit bırakırken 2021 için enflasyon tahminlerini sert bir şekilde yükseltti.
Dolar Endeksi 91,85 Yüksek
Kaynak: MarketWatch

ABD haftalık işsizlik başvuruları 6 haftalık düşüşün ardından ilk kez yükselirken rakam yine de pandemi sonrasındaki en düşük seviyelere yakın kaldı. FED, Haziran 2021’de federal fon oranı için hedef aralığını değiştirmeyerek %0-0,25’te bıraktı.

Bununla birlikte politika yapıcılar 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerine dair sinyal verdi. Bu arada, yeni ekonomik tahminler 2021’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde 7 olacağını gösterdi. Mart ayındaki tahminde yüzde 6,5’e işaret edilmişti.

İşsizlik tahmini yüzde 4,5’te değiştirilmeden bırakılırken FED 2021’de enflasyonun yüzde 3,4 olacağını öngördü. Rakam Mart ayındaki yüzde 2,4’ten keskin bir şekilde yükseltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu