Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Dolar 6,98, Euro 8,42’de Seyrediyor

Piyasalar öğleden sonra yapılacak Şubat PPK toplantısından çıkacak kararı beklerken, faiz değişikliği olmayacağı düşüncesi Türk lirasını desteklemeye devam ediyor.
TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Dolar 6,98, Euro 8,42’de Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yapılacağı güne dolar 6,97 civarından başladı. Euro kurunun da 8,42’de sakin seyrettiği görülürken, tüm dikkatler saat 14:00’te açıklanacak faiz kararında.

Dolar kuru saat 09:32’de 6,9828 TL’den işlem görüyor.
Dolar 6,98
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Kurun hafta başından bu yana gösterdiği performansa bakıldığında Pazartesi günü 7 TL’nin üzerinden başladığını ve Çarşamba günü 7,06 ile haftanın en yüksek seviyesine çıktığını görüyoruz. Salı günü 6,89 ile Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Türk lirası Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu kararlılığından destek bulmaya devam ediyor. Enflasyon Ocak ayında %14,97 seviyesinde geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan %5 hedefinden çok uzak olduğumuzu söylerken, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ise bu hedefe ulaşıncaya kadar faiz indiriminin gündemde olmadığını ifade etti.

Bugün yapılacak toplantıda ekonomistlerin çoğu faiz değişikliği beklemiyor. Anketlere katılan ekonomistlerin az bir kısmının ise %17 olan faiz oranında 100 baz puanlık artış beklediği görüldü.

Türk Lirası bu tablodan beslenmeye devam ederken dolar dün çıktığı 7 TL üzerinden tutunamadı ve bu sabah yeniden 6,96’ya kadar geriledi. Türk lirası bu hafta dolar karşısında yaklaşık 7 ayın en yüksek seviyesinde seyretti. Ülkenin CDS risk primi ise 283 puana kadar gerilemiş durumda.

Euro kuru saat 09:34’te %0,37 artıda 8,42 TL’den işlem görüyor.
Euro 8,42
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 8,52 civarından açılış yapan Euro gün boyu düşüş gösterdikten sonra Salı günü 8,42 ila 8,48 arasında hareket etti. Çarşamba günü 8,53 seviyesini test ettikten sonra küresel piyasalarda 8,37 seviyesine kadar indi.

Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklanacağı gün ise 8,42 civarında yatay seyrediyor. Analistler gün içerisinde 8,45 altında kaldığı sürece düşüş beklentisinin devam edeceğini ve bir sonraki aşamaların 8,35 – 8,30 olacağını aktarıyor.

Aksi bir durumda toparlanmaya geçmesi halinde önce 8,50 seviyesinin aşılması gerektiği ve bir sonrasında 8,55’in test edilmesi bekleniyor. Türk lirası şu dakikalarda gelişmekte olan para birimlerinin Euro karşısındaki durumunu gösteren tabloda, en alt sırada yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%