Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Yumuşak Getirilerle Dolar Karşısında Hafif Toparlandı

EUR/USD paritesi düşen Hazine getirileri ve iyimser havanın etkisiyle 1,13 dolara doğru toparlanma hareketi gösteriyor.
Euro, Yumuşak Getirilerle Dolar Karşısında Hafif Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro, düşen ABD Hazine tahvili getirileri ve iyimser havanın etkisiyle düşen dolar ile bir haftanın en güçlü toparlanmasını gösteriyor. EUR/USD paritesi 1,13 dolara doğru hareket ederken, Omicron varyantı konusundaki iyimserlik, ABD enflasyonu ve Çin’in destekleyici politikaları izleniyor.

Politika yapıcıların Çin ve Japonya’nın ekonomilerini risk iştahını desteklemek için korumaya hazır olmalarını istediği görülüyor. Washington ve Kremlin arasındaki jeopolitik gerilimin yanında ABD-Çin çekişmesi, Çinli emlak şirketlerinin iyimserliği, EUR/USD alıcılarının gündemini oluşturuyor.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcılarının bir sonraki hamleler konusundaki kararsızlığı da EUR/USD boğalarını desteklemeye hazır görünüyor. Bazı ECB üyeleri, bankanın yüksek enflasyon ve belirsiz görünüm ışığında Mart ayı sonrasında varlık satın alma programında alım hacimlerine ekleme yapmasının açık olmadığını dile getiriyor. Ayrıca erken sıkılaştırmaya karşı dikkatli olunması gerektiği düşünülüyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 10:22 sularında %0,17 oranında artıda 1,1288 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,17 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,1299 dolara kadar toparlandıktan sonra geri çekilerek 1,1227 dolara kadar geriledi. Buradan güçlü bir toparlanma kaydetmeye başlayan parite, kapanışı 1,1267 dolardan gerçekleştirdi.

EUR/USD paritesi bugünkü işlemlere 1,1267 dolardan başladıktan sonra yükseliş eğilimini korudu. Asya seansında güçlü yükselen parite, TSİ 08:45 sularında 1,1296 dolara kadar yükseldi. Ardından 1,1285 – 1,1290 aralığında hareket etmeye başladı.

Paritede yukarı yönlü eğilimin devam etmesiyle birlikte 1,1302 ve 1,1315 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 1,1270 ve 1,1251 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %0,13 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %2,53 gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %6,7 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu