Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Kuru 10,35 ile Yaklaşık 3 Ayın En Yükseğinde Geziniyor

Bu sabah 10,41 seviyesine kadar çıkan Euro, ardından 10,35’ten işlem görmeye başladı.
Euro Kuru 10,35 ile Yaklaşık 3 Ayın En Yükseğinde Geziniyor

Euro/TL, haftanın son işlem gününde 10,41’e kadar yükseldi. Bu seviye 29 Haziran’daki 10,42 sonrasındaki en yüksek fiyat oldu. Ardından hafif geri çekilme göstererek 10,35 civarından işlem görmeye başladı.

Euro kuru 10,3595 ile 1 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeden fiyatlanıyor.
Euro Kuru 10,35'te Seyrediyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Türk lirası iki gündür sert düşüş yaşıyor. Pay piyasalarında satışlar hızlanırken, döviz kurları yükseliyor. Bunun sebebi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirim döngüsüne erken başlaması oldu.

Birçok kurum ve kişi, dün verilen 100 baz puanlık faiz indirimi kararını beklemediklerini söyledi. Bu gelişme sonrasında döviz kurlarında yükseliş başlarken, dolar bu sabah 8,85 rekorunu kırdı. Euro ise son 3 ayın en yükseğinden işlem görüyor.

Türk lirası, Güney Afrika randından sonra Euro karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. EUR/TRY son bir hafta içinde %2,31 oranında yükseldi. Aylık değişimi %5, yıllık %16 ile daha büyük oranda oldu.

Saat 11.43’te serbest piyasada 10,35, spot piyasada 10,37, TCMB’de ise 10,14’ten işlem görüyor. Teknik açıdan değerlendirildiğinde 10,22 ila 10,29 bölgesi destek, 10,43 ila 10,49 bölgesi direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Bugün yurt içinde sektörel güven ve reel kesim güven endeksleri ile imalat sanayi kapasite kullanım oranları açıklandı. Piyasanın değerlendirdiği en önemli konu faiz indirimi olmaya devam ediyor. Yurt dışında ise Euro’nun seyri açısından Almanya Ifo iş iklimi endeksi izlenecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum