Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Avrupa’da Kısıtlamaları Kaldırma Adımlarına Rağmen Zayıf Seyrediyor

Euro, Avrupa'da kısıtlamaların kaldırılma adımlarının açıklanmasına rağmen henüz güçlenmiş görünmüyor.
Euro, Avrupa’da Kısıtlamaları Kaldırma Adımlarına Rağmen Zayıf Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa, koronavirüsten en çok etkilenen İtalya ve İspanya gibi ülkeleriyle salgının merkezi oldu. Alınan sıkı önlemlerle iyimser sonuçlar görülmeye başlandı. Mayıs ayı itibarıyla kısıtlamaların kontrollü bir şekilde hafifletilmesine dair adımlar açıklanmaya başlandı. Ancak Euro hala zayıf seyrini koruyor.

Nisan ayında dolar ve yen karşısında değer kaybeden Euro, İngiltere’deki zorlu koşullara rağmen sterlin karşısında bile zayıfladı.

Euro’da görülen zayıflığın nedenlerinden birisi, Avrupa Merkez Bankası’nın salgınla mücadele için açıkladığı programın içeriği olabilir. AMB, ekonomiyi desteklemek adına 750 milyar Euro acil durum satın alma programı kapsamında, almaya hazır olduğu tahvil türlerini genişletmeyi planladığı raporlar yayımlamıştı.

Financial Times’a göre; satın almaya hazır menkul kıymetler listesini zaten genişletmiş olan AMB, önemsiz tahviller olarak bilinen alt yatırım sınıfı kurumsal kağıt gibi riskli varlıklar satın alacak. Mart ayının ortasında ise İtalya’daki negatif etkiyi azaltmak için tahvil alımına başladığını duyurmuştu.

EUR/USD paritesi, Mayıs ayının ilk işlem gününde yüzde 0,26 oranında yükselişle 1,0984 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Nisan Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Paritenin 1 aylık performansını izlediğimiz zaman, en düşük 1,0738 doları ve en düşük 1,0986 doları kaydettiğini görüyor. Dar bir aralıkta hareket etmesine rağmen, oldukça volatil bir ay geçirdiğini anlayabiliyoruz. Yılbaşından beri kaydettiği en yüksek seviye 1,1495 dolar iken, en düşük 1,0637 dolardır.

Euro kuru ise Nisan ayında en düşük 7,2099 lirayı, en yüksek 7,6683 lirayı kaydetti. Bugünkü işlemleri ise yüzde 1,07 oranında yükselişle 7,7286 liradan gerçekleştiriliyor. Euro kuru, 2018 Ağustos’unda kaydettiği 8,1196 liralık zirvenin ardından gördüğü en yüksek seviyelerden işlem görüyor.

EUR/JPY paritesi ise Mayıs ayına yüzde 0,10 oranında ekside 117,30 yenden işlem görerek başladı.
EUR/JPY Nisan Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Nisan ayının ilk yarısında yükseliş, ikinci yarısında güçlü bir düşüş eğilimi kaydeden parite, en yüksek 118,59 seviyesini kaydetti. Paritenin gördüğü en düşük seviye ise 115,62 yen oldu.

Japonya’nın da koronavirüsten etkilenme derecesini düşündüğümüzde paritenin, 2020 başından beri kaydettiği performansı inceleyebiliriz. Buna göre; 2020’nin başından bu yana en yüksek 122,87 seviyesini gören parite, en düşük 115,44 yeni görmüştür. Paritedeki düşüş eğiliminin, virüsün Çin’den Asya’ya yayılmaya başladığı da görülmektedir.

EUR/GBP paritesi, Mayıs ayının ilk işlem gününe 0,8698 sterlinden başladıktan sonra yükseliş kaydetmeye başladı.
EUR/GBP Nisan Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yüzde 0,54 oranında artıda seyreden parite, 0,8748 sterlinden işlem görüyor. Nisan ayı boyunca sergilediği performansın ise genel itibarıyla düşüş yönünde olduğu dikkat çekiyor. Nisan’da kaydettiği en yüksek seviye 0,8912 sterlin olurken, en düşük seviye 0,8670 sterlin olarak görülüyor.

Sterlin, Euro’ya karşı güçlü bir performans sergileyen rezerv para birimlerindendir. Almanya, İspanya ve İtalya gibi ekonomilerini kontrollü bir şekilde açmaya başladıktan sonra bile Euro, sterlin karşısında güç kazanamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%