Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Güçlü ABD Verileri Üzerine Dolar Karşısında Düşüşü Hızlandırdı

Euro dolar paritesi, ABD'nin beklenti üstü gelen ve ekonomik toparlanma umutlarını artıran verileri üzerine sert düştü.
Euro, Güçlü ABD Verileri Üzerine Dolar Karşısında Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Amerikan dolar endeksinin 23 Kasım’dan sonra en yüksek seviyesini görmesi üzerine EUR/USD, dört ayın en düşüğünü görmüştü. Paritenin yönü için ABD’den gelecek veriler beklenirken raporların hemen ardından dolar endeksi daha da yükseldi. Gün içindeki yükseğini 92,75’e çıkardı.

Aynı dakikalarda euro dolar paritesinde sert düşüş yaşandığı görüldü.

Euronun ABD para birimi karşısındaki değerini gösteren EUR/USD, verilerin açıklandığı TSİ 15.30’un hemen ardından 1.1791 dolara kadar indi.

Böylelikle 12 Kasım 2020’nin ardından en düşük düzeyini kaydetti.
EUR/USD 1.1791 Dolar
Kaynak: piyasa.paratic.com

1.1791 doların ardından hafifçe toparlanan parite, TSİ 16.25 sıralarında yüzde 0,04 ekside 1.809 dolarda hareket ederken görüldü. Aşağı yönlü hareket durumunda 1.1790 dolarlık destek gündeme geldi. Boğalarsa 1.1829 dolara işaret eden direnci bekliyor.

Düşüşü etkileyen ABD verilerine bakıldığında rakamların beklentileri aştığı görüldü. Buna göre ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 4,3 büyürken önceki yüzde 4,1’den yukarı yönlü revizyon yapıldı.

Aynı zamanda 20 Mart günü ile biten haftaya ait işsizlik maaşı başvuruları 684 bin geldi.

Beklentiler 730 bin artış yönündeydi. Rakam beklentilerden iyi gelmekle kalmayıp Covid-19 döneminde ilk kez 700 bin sınırı altında gerçekleşti. Devam eden başvurular da 3,87 milyonla piyasa tahminlerini yendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu