Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2 Aydır Aralıksız Yükselen Euro/Dolar Yılın Zirvesine Yakın Seyrediyor

Dolar karşısında yükselişini sekizinci haftaya taşıyan Euro, AB teşvik paketinden destek bulurken, parite gün içinde 1,18’i aştı.
2 Aydır Aralıksız Yükselen Euro/Dolar Yılın Zirvesine Yakın Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği liderleri 750 milyar Euro’luk kurtarma paketi konusunda anlaşma sağladı. Coronavirüs salgınında ekonomisi en çok etkilenen ülkelere yardım yapılması amacıyla hazırlanan fon, hibe ve kredi desteğinden oluşuyor.

Avrupa’dan resmi açıklanma gelmesine karşın ABD gündemde olan fakat tam olarak kesinleşmeyen yeni teşviklerini henüz hayata geçirmedi. Bu durum 5 milyonu aşkın vakayla pandemiden en çok etkilenen ABD para biriminin küresel ölçekte kan kaybetmesine sebep oldu.

Euro, dolar karşısında yükselişini sekizinci haftaya taşıdı.
Euro/Dolar Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

2020 yılına 1,12 seviyesinden giren EUR/USD paritesi, Mart ayında 1,14’e çıktıktan sonra düşüşe geçerek 1,06 seviyesine kadar indi. Sonrasında başlayan yükselişle Mayıs ayında 1,12 seviyesini aştı. Fakat AB tarafından art arda gelen yardımlar ve geçen ay onaylanan kurtarma paketi paritedeki artışın hızlanmasını sağladı.

Haziran ayının başından bu yana kademeli bir yükseliş gösteren parite, 6 Ağustos’ta 1,19’u aşarken, yaklaşık iki aydır hiç ara vermeden yukarı yönde hareket etti. Çarşamba günü ise 1,18’e kadar çıktı.

EUR/USD paritesinin geldiği 1,19 seviyesi, 2018 yılının Mayıs ayından bu yana gelinen en yüksek nokta olarak kaydedildi.

Analistler ABD’nin açıklayacağı yeni teşvik paketinde ekonomik faaliyetlerin ağırlıklı olması durumunda dolarda yükseliş olabileceğini ve paritenin 1,15’e düşebileceğini öngörüyor.

GCM Yatırım analistleri sabah notunda 1,16 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda negatif yönlü hareketin gerçekleşebileceğini yorumladı. 1,1660 altında kapanışlarda 1,1625 – 1,15 seviyelerine doğru inişlerin olabileceği yorumlanırken, 1,1695 üstünde yükselişin süreceği dile getirildi. Bu durumda 1,1902 seviyesinin ana direnç olarak takip edileceği ifade edildi.

Türk lirasının Euro karşısındaki durumuna baktığımızda, şu sıralar en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olduğunu görmekteyiz.
Euro Kuru 8,63
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Euro kuru geçen hafta 8,73’ü aşarak tüm zamanların en yükseğine ulaştı. Döviz kurlarında art arda gelen rekorların ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasadaki likiditenin azaltılacağı açıklamasında bulundu. Bu açıklama sonrasında 8,44’e kadar gerilese de bu düşüş kalıcı olmadı.

Yeniden yükselişe geçen kur şu dakikalarda %1,68 artıda 8,62’den işlem görüyor. Analistler 8,50 altında negatif yönlü hareketin, 8,55 üzerinde ise pozitif hareketin izleneceğini belirtiyor. Teknik açıdan 8,37 – 8,50 bandı destek, 8,69 – 8,76 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%