Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi PMI 6 Ayın Dibini, EUR/USD 2 Haftanın Zirvesini Gördü

Açıklanan rakamlara göre Euro Bölgesi PMI verileri kısıtlamaların etkisiyle Mayıs’tan bu yana en düşüğe geriledi. Ancak buna rağmen bölge para birimi Euro, ABD doları karşısında yükseldi.
Euro Bölgesi PMI 6 Ayın Dibini, EUR/USD 2 Haftanın Zirvesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan kesin veri öncesi ön tahminlere göre Euro bölgesindeki iş aktiviteleri Kasım ayında keskin bir düşüş gösterdi. Bu tabloda ise hızla artan vakalar nedeniyle, karantina kurallarının yeniden devreye sokulmasının etkisi oldu.

Covid-19 virüsünün yayılmasını durdurmak için restoran ve cafelerin çalışma saatlerine kısıtlama getirilmesi, bazı ülkelerde sokağa çıkma yasaklarının uygulanması en çok hizmet sektörünü etkiledi. Sektördeki ivme kaybı son birkaç aydır art arda devam etti.

Euro Bölgesi Flaş Kompozit Çıktı Endeksi Kasım’da 45,1 ile Mayıs’tan bu yana en düşüğe geriledi.
Euro Bölgesi Flaş Kompozit Çıktı Endeksi
Kaynak: IHS Markit

Söz konusu dönemde hizmetler PMI endeksi 46,9’dan 41,3’e geriledi. Coronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler, endeksi son altı ayın en düşük seviyesine çekti. Ekim’de 54,8 olan imalat sektörü PMI Kasım’da 53,6’ya, imalat çıktı endeksi ise 58,4’ten 55,5’e geriledi.

Kasım’da üretimde yeni siparişlerde artış olsa da son beş ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Virüste ikinci dalganın yaşanmasının tüketici alışkanlıkları ve şirket faaliyetleri üzerinde olumsuz etki yarattığı ifade edildi.

IHS Markit’ten Chris Williamson, yeniden toparlanmanın ortasında Covid-19 enfeksiyonlarındaki artışa bağlı olarak, Euro Bölgesi’nin iş aktivitelerinde keskin bir düşüş olduğunu söyledi. Özellikle tüketiciye dönük tedbirlerin hizmet sektörünü bir kez daha çok sert bir şekilde etkilediğini kaydetti.

Bu durumun üretim tarafını da olumsuz etkilediğini ifade eden Williamson, dalgalanmanın en sert şekilde hissedildiği ülkelerin ilk sıralarında Almanya’nın bulunduğuna dikkat çekti. Almanya PMI Kasım’da beş ayın en düşüğüne geriledi.

Tüm olumsuz tabloya rağmen üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, aşı haberlerinin etkisiyle umutlu olduklarının altını çizdi.

Avrupa’dan gelen olumsuz verilere rağmen Euro bugün dolar karşısında yükseldi.
EUR/USD Paritesi 1,19'a Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Sene başında 1,11 civarında olan EUR/USD paritesi Eylül’de 1,20’yi aşmıştı. Devam eden haftalarda bu seviyeye yakın dalgalı bir performans sergiledi. Kasım ayına 1,16 civarından başlayan parite, aşı haberlerinin hız kazanmasıyla ABD doları karşısında 1,19’a yükseldi.

Parite 9 Kasım’da 1,1920’nin üstüne çıkmıştı. Commerzbank analistleri Pazartesi günü belirgin bir yükseliş olsa da bu seviyenin aşılamadığına dikkat çekiyor.

Son 3 aydır dar bir bantta hareket ederek çok fazla çıkış yakalayamadığını belirten analistler, 1,1926’nın aşılamaması durumunda 1,16 olan 6 aylık destek seviyesine doğru geri çekilmelerin olabileceğini söylüyor. Bu seviye aşılırsa da bir sonraki aşama için beklenti 1,2014 olarak açıklandı.

GCM Yatırım analistleri kısa vadede 1,1915 seviyesinin önemli olduğunu, bunun üstünün pozitif, altının negatif beklenti oluşturduğu belirtildi. Olası düşüşlerde Euro/Dolar paritesinin 1,1835 – 1,1800 – 1,1750 seviyelerine doğru ineceği, yükseliş durumunda ise 1,1960 – 1,2010’a doğru çıkış yapabileceği yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%