Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Yılın En Düşük Seviyelerinde Toparlanma Çabası Gösteriyor

Euro, dolar karşısında yılın en düşük seviyelerini kaydettikten sonra yeni haftaya toparlanma çabasıyla başlangıç yaptı.
EUR/USD Yılın En Düşük Seviyelerinde Toparlanma Çabası Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi geçen haftanın son işlem gününde 1,1432 dolara kadar gerileyerek 1 yılın en düşük seviyesini kaydetti. ABD enflasyon rakamlarının neden olduğu spekülasyonlarla güçlenen dolar, tüm para birimleri karşısında değer kazanmıştı.

Euro’nun dolar karşısındaki değeri, geçen hafta ABD Hazine tahvil getirilerinin gerilemesi nedeniyle talep bulmakta zorlanan dolarla birlikte %1’den fazla değer kaybetti. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise doların piyasa değerlemesini etkileyecek önemli bir veri bulunmuyor.

FED tarafından gelen yorumlar ise enflasyonu artıran geçici faktörler olduğuna ve aşırı tepki vermemek gerektiğine işaret ediyor. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari 2022’nin ikinci yarısında fiyat baskısının hafifleyeceğini öngördüğünü söyleyerek, Başkan Jerome Powell’ı desteklemiş oluyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 10:55 sularında %0,05 oranında yükselişle 1,1453 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,05 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen hafta Cuma günü 1,1432 dolara kadar gerileyerek bir yıldan uzun sürenin en düşük seviyesini kaydetmişti. Haftanın kapanışını ise 1,1446 dolardan gerçekleştiren EUR/USD paritesi, yeni haftaya 1,1447 dolardan başlangıç gerçekleştirdi.

Asya seansının ilk saatlerinde gerileme kaydeden parite, 1,1441 dolara kadar geriledi. Buradan bir toparlanma göstermeye başlayan EUR/USD paritesi, 1,1463 dolara kadar yükseldi. Avrupa seansının açılışında 1,1458 dolardan işlem gören parite, daha sonra 1,1450 sınırında tutunmaya çalıştı.

Paritede yukarı yönlü ivmenin güçlenmesiyle birlikte 1,1461 ve 1,1473 dolardaki direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1439 ve 1,1429 dolardaki destek noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %1,15 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %1,25 oranında düşen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %3,18 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu