Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Varlık Alımlarının Azaltılmasını Beklerken 1,16’nın Altında Seyrediyor

EUR/USD paritesi, hem Avrupa hem de ABD merkez bankasından gelecek varlık alım politikası değişikliği beklentileriyle 1,16'nın altında konsolide oluyor.
EUR/USD Varlık Alımlarının Azaltılmasını Beklerken 1,16’nın Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro dolar karşısındaki yönüne karar vermek için merkez bankalarından gelecek politika kararlarını bekliyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarını 15 milyar dolar kadar azaltması tahmin ediliyor.

FED’in 2022’nin ortasına kadar her ay azaltıma giderek genişleme programını sonlandıracağı düşünülüyor. Buna karşın dolarda bir ralli beklenmiyor. Çünkü Eylül ayından bu yana daralmanın fiyatlaması yapılıyor. FED’in değişiklik yapmaması durumunda ise doların bir satış dalgasıyla karşılaşması ise muhtemel görülüyor.

Aynı zamanda FED Başkanı Jerome Powell’ın politika faizi görünümüne ilişkin dili de büyük bir piyasa belirleyicisi olacak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin ise tahvil alımını savunmaya devam etmesi fiyatlanıyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 12:47 sularında %0,11 oranında yükselişle 1,1593 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,11 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde 1,1575 ile 1,1613 dolar aralığında dalgalandı. Düşüş eğiliminin hakim olduğu günün kapanışı 1,1579 dolardan gerçekleşti. Bugünkü işlemlere ise 1,1578 dolardan başlangıç yapan EUR/USD paritesi, Asya seansının ardından yükselişe geçti.

EUR/USD paritesi, Asya seansında 1,1575 dolara kadar geriledikten sonra toparlandı ve Avrupa seansının açılışında 1,1582 dolardan işlem gördü. Ardından bir miktar dalgalı seyretti ve yükselişe geçti. Yine de 1,16 doların altında kalmaya devam etti.

Paritede yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 1,1599 ve 1,1606 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 1,1580 ve 1,1568 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansı ise haftalık bazda %0,13 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık bazda %0,28 oranında düşen EUR/USD paritesi, geçen yılın aynı zamanına göre %0,99 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%