Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Omicron Korkularının Getirileri Baskılamasıyla Hafif Toparlanıyor

EUR/USD paritesi Omicron varyantının ABD getirilerini baskılamasıyla Cuma günkü düşük seviyelerinden 1,1250 dolar seviyelerine doğru toparlanıyor.
EUR/USD Omicron Korkularının Getirileri Baskılamasıyla Hafif Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro geçen haftanın son işlem gününde dolar karşısında elde ettiği kazanımların bir kısmını geri verdi. 1,13 dolar seviyelerinden gerileyen EUR/USD paritesi, yeni haftaya ise toparlanma eğilimi göstererek başlangıç yaptı.

EUR/USD paritesi, Omicron varyantının yarattığı sıkıntılar, ABD teşviği konusundaki hayal kırıklığı ve FED’in faiz artırımı endişeleri arasında bozulan piyasa havasından yararlanıyor. ABD Hazine getirileri ise iki haftanın en düşük seviyesini yenileyerek doların yükselişini sınırlandırıyor.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) geçen haftaki politika toplantısında sunduğu görüşlerin ardından toparlandı. Görüşler, FED ile politika farklılığının bozulmadığını gösterdi. Ayrıca ECB’nin enflasyon konusunda Eylül ayına göre daha fazla endişe duyması nedeniyle Euro, dolar karşısında dirençli kalmaya devam edebilir görüşünü piyasaya verdi.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 10:09 sularında %0,15 oranında artıda 1,1254 dolarda işlem görmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,15 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen hafta Perşembe günü 1,1360 dolara kadar yükselerek Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti. Bu seviyede tutunmakta zorlanan parite, Cuma günkü işlemlerde 1,1349 doları test ettikten sonra hızla geri çekildi.

Geçen haftaki işlemleri 1,1236 dolardan tamamlayan EUR/USD paritesi, yeni haftaya 1,1239 dolardan başlangıç gerçekleştirdi. Asya seansında bir miktar yükselen parite, TSİ 09:05 sularında 1,1256 dolara kadar yükseldi. Ardından 1,1250 sınırının üstünde tutunmaya çalıştı.

Paritenin yukarı yönlü ivmesini güçlendirmesi durumunda 1,1260 ve 1,1269 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1236 ve 1,1224 dolardaki destek noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansına göz attığımız zaman; haftalık %0,28 oranında değer kaybına işaret ettiği görülüyor. Aylık bazda %0,30 oranında kayıp gösteren parite, geçen yılın aynı zamanına göre %8,11 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%