Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD İyimser Verilere Rağmen 1,13’te Tutunmaya Çalışıyor

EUR/USD paritesi Avrupa seansının erken saatlerinde iyimser verilere rağmen gerileme kaydetti ve 1,13'te tutunmaya çalışıyor. İşte detaylar;
EUR/USD İyimser Verilere Rağmen 1,13’te Tutunmaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro dolar karşısında 1,13 seviyesini yeniden korumaya çalışıyor. Üstelik iyimser verilere karşın ABD tahvil getirileriyle güç kazanmaya devam eden dolara yenik düşüyor. Almanya’dan gelen veriler, fabrika siparişlerinin Kasım’da beklenenden daha güçlü arttığı görülürken, Euro’nun talep bulmasına yaramadı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin politika görünümü, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile politika farklılığını hatırlattı. Bu durum EUR/USD paritesinin 1,13 dolar üstünde güçlenen konumunda gerilemeye neden oldu.

FED’in Aralık ayı FOMC tutanakları, politika yapıcıların enflasyon konusunda endişeli olduklarını ve Omicron varyantının ekonomik aktivite üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olmasını beklemediklerini gösterdi. Ayrıca katılımcıların ilk faiz artırımından hemen sonra bilanço normalleşmesine başlamayı uygun gördüklerini ortaya koydu.

Şahin FED, ABD Hazine tahvil getirilerinde keskin bir yükselişi tetikledi ve doların gücünün yeniden toparlanmasını sağladı. Çarşamba günü %3,5 yükselen gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi şu anda %1,73 ile Mart ayından bu yana en yüksek seviyesinde.

Bu gelişmeler takip edilirken EUR/USD paritesi TSİ 12:40 sularında %0,04 oranında ekside 1,1307 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi %0,04 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, yeni yılın ilk işlem gününde gerileme kaydederek 1,1279 dolara kadar geriledikten sonra Salı günü düşüşü sürdürdü. Çarşamba günkü işlemlerde ise 1,1346 dolara kadar yükseldikten sonra günü 1,1311 dolardan tamamladı.

EUR/USD paritesi bugünkü işlemlere 1,1310 dolardan başladıktan sonra Asya seansının erken işlemlerinde yatay seyretti. Arından 1,1320 doları gördü ve gerilemeye başlayarak 1,1284 dolara kadar indi. Buradan hafif toparlanma kaydederek 1,13 dolar sınırında tutunmaya başladı.

Paritede aşağı yönlü baskının güçlenmesi durumunda 1,1286 ve 1,1267 dolarda bulunan destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 1,1322 ve 1,1339 dolardaki direnç noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %0,21 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,25 oranında yükselen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %8,35 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%