Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD İyimser Alman PMI Verileriyle 1,1936’ya Yükseldi

Avrupa'nın lokomotif ekonomisi Almanya için açıklanan PMI verileri, euro dolar paritesini yükseltti.
EUR/USD İyimser Alman PMI Verileriyle 1,1936’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan ön verilere göre Almanya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Haziran’da 63 beklentilerini aşarak 64,9’a yükseldi.

Almanya Hizmet PMI 52,8 beklentilerini yenerek 58,1’e, Bileşik PMI da 56,2 beklentisine kıyasla 60,4’e yükseldi. Tüm gösterge okumalar tahminlerin üzerinde geldi. IHS Markit anketi Alman ekonomisinde toparlanmanın Haziran’da hız kazandığını belirtti.

Verilerin ardından euronun ABD doları karşısındaki değeri yansıtan paritede yükseliş oldu.
Euro Dolar Parite Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Parite, PMI okumasının açıklandığı TSİ 10.30’da 1,1936’lık yüksek seviyeyi test etti. 10.25’de EUR/USD’nin yüksek seviyesi 1,1925 olmuştu. Bununla birlikte Alman verisinden önce TSİ 10.15’de açıklanan Fransız PMI verileriyle düşüş gösterdi.

Fransa PMI’sının açıklanmasıyla birlikte parite 1,1911’lik düşükle gün içi zayıf değerini test etti.

Çünkü Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın aksine Fransa’da PMI okumaları beklentileri karşılamadı. Fransız İmalat PMI, 59’luk tahminlere kıyasla 58,6’da gerçekleşti.

Kompozit PMI da 59 beklentisinin altında kalarak 57,1 oldu. Hizmet PMI 59,4’lük tahminin altında 57,4 olarak geldi. Son veriler ışığında majör parite haftalık ve aylık bazda ekside performanstan kurtulamadı. Bununla birlikte yıllık bazda yüzde 5,5 değerlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu