Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Güvercin ECB Yorumlarıyla 1,13 Dolar Sınırında Seyrediyor

EUR/USD paritesi, ECB Başkanı Lagarde'nin güvercin yorumlarına devam etmesiyle birlikte 1,13 dolar sınırının üstünde tutunmaya zorlanıyor.
EUR/USD Güvercin ECB Yorumlarıyla 1,13 Dolar Sınırında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’nin 2022’de politika faizini artırma ihtimalinin düşük olduğu yorumlarını tekrarlamasıyla dolar karşısında zayıflığını artırıyor. 1,13 dolar sınırında tutunma zorluğu çeken EUR/USD paritesi, ABD verilerini izliyor.

Yatırımcılar ECB’nin özellikle Omicron varyantının ekonomik aktivitede yavaşlamaya neden olması nedeniyle oran görünümünü değiştireceğini düşünmüyor. Başkan Lagarde’nin güvercin tutumunu ısrarla sürdürmesi de bu görüşü güçlendiriyor.

Dolar ise ABD tarafındaki gelişmelerle gücünü artırmaya devam ediyor. Dolar endeksindeki güçlenmenin devam etmesi ve Amerikan Merkez Bankası’nın şahin politika görünümü, EUR/USD paritesinin zayıf seyrini korumasına neden oluyor.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 14:46 sularında %0,04 oranında artıda 1,1304 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,04 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,1348 dolara kadar yükseldikten sonra gerilemeye başladı. Günü 1,1298 dolardan tamamlayan parite, bugünkü işlemlere yataya yakın bir seyirle başlangıç yaptı. Asya seansında sakin bir seyir izledi.

EUR/USD paritesi Asya seansının sonlarına doğru 1,13 dolar altındaki seyrini güçlendirirken, Avrupa seansının açılışıyla 1,1281 dolara kadar geriledi. Buradan bir miktar toparlanma kaydeden parite, TSİ 14:20 sularında 1,1316 dolara kadar yükseldi. Ancak yeniden gevşeyerek 1,13 dolar sınırında seyretmeye başladı.

Paritede aşağı yönlü baskının artması durumunda 1,1287 ve 1,1266 dolardaki destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1323 ve 1,1338 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %0,16 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %2,63 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %6,91 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%