Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Güçlü PMI Verileriyle Toparlanma Kaydetti

Euro Bölgesi PMI verileri, ekonominin altı aydır ilk kez büyümeye döndüğünü gösterdi. EUR/USD, verilere tepki verdi.
EUR/USD Güçlü PMI Verileriyle Toparlanma Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Daha güçlü dolar ve Avrupa’da uzatılan kısıtlamalarla baskı altında kalan EUR/USD, eksideki trendini sürdürüyor. 3 Mart’ta 1,21 dolar ile ayın en yükseğini kaydeden parite, bugün ayın en düşük seviyelerine indi.

Ancak parite için önem taşıyan PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerinin ardından toparlanma görüldü.

Euro’nun ABD para birimi karşısındaki değerini gösteren EUR/USD paritesi, dün %0,30 civarı ekside hareket ederken 12.00’daki Euro Bölgesi PMI sonrasında kayıplarını geri almaya başladı.

Yönünü yukarı çeviren parite, TSİ 12.26’da yüzde 0,08 ekside hareket ediyor.
EUR/USD PMI Verileri Tepki
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yükselişin sürmesi durumunda boğalar 1.1860 dolarlık ilk direnci, ardından 1.1877 dolara işaret eden ikinci direnci izleyecek. Düşüş başlarsa ise 1.1819 dolardaki destek seviyesi gündeme gelecek.

PMI verileri gelişen imalat sektörü ve tecrit önlemlerinin kısmen kaldırılmasıyla Mart ayında Alman ticari faaliyetlerinde güçlü bir yükseliş görüldüğünü ortaya serdi.

Flash Almanya PMI Kompozit Çıktı Endeksi, 56,8’le 37 ayın en yükseğinde gerçekleşti. Hizmetler ve imalatta da okumalar benzer şekilde iyimserlik yarattı.

Euro Bölgesi ekonomisi de IHS Markit anketine göre altı aydır ilk kez büyümeye döndü. Flash PMI Kompozit Çıktı Endeksi, 52,5’le 8 ayın en yükseğinde gerçekleşti. Diğer sektörlerde de rekor seviyelere ulaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%