Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Gücünü Artıran Dolarla 1,13 Seviyesinin Altında Seyrediyor

Euro, güçlenen dolar karşısında düşmeye devam ederken Avrupa'daki yeni Covid-19 endişeleri izleniyor.
EUR/USD Gücünü Artıran Dolarla 1,13 Seviyesinin Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi, geçen hafta Cuma günkü işlemlere 16 ayın en düşük seviyesi olan 1,1250 seviyesinin biraz üzerinde kaldı. 1,13 doların altında kalmaya devam eden parite, şahin FED beklentileri ve Avrupa’daki yeni Covid-19 endişelerini takip ediyor.

Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın koronavirüs ile ilgili karantinalar ile yenilenen endişeler arasında 2022 yılında politika faizini artırma olasılığını yeniden değerlendiriyor. Kısa vadeli tablo, teknik bir düzeltmenin geciktiğini gösterirken, Euro’nun toparlanması için bir ihtimal henüz görünmüyor.

EUR/USD paritesi, Avusturya’nın Cuma günü en az 10 gün boyunca ulusal bir karantinaya gireceğinin açıklanmasının ardından keskin bir düşüş gösterdi. Almanya’nın ise dördüncü Covid dalgasıyla savaşmak için okulları ve restoranları kapatmayı düşündüğü biliniyor.

Piyasalar ise FED’in beklenenden daha erken faiz artırımına yönelik tahminlerin artmasıyla dolar talep bulmaya devam ediyor. FED yetkilileri, Aralık ayında varlık azaltımının hızlandırılması ve politika faizini daha erken artırma esnekliğine sahip olma konularını tartışıyor.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 11:28 sularında %0,14 oranında düşüşle 1,1273 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,14 Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Parite geçen hafta Cuma günü 1,13 doların üstünde tutunma çabasını kaybederek 1,1249 dolara kadar geriledi. Daha sonra bir miktar toparlanma gösterdi. Ancak haftanın kapanışını 1,1288 dolardan gerçekleştirdi.

Yeni haftaya 1,1288 dolardan başlayan EUR/USD paritesi, Asya seansında dalgalı bir seyir izledi ve 1,1264 dolara kadar geriledi. Ardından yataya yakın bir seyir izleyen parite, Avrupa seansının açılışında 1,1266 dolardan işlem gördü.

EUR/USD paritesinde düşüş eğiliminin devam etmesiyle birlikte 1,1260 ve 1,1246 dolardaki destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1290 ve 1,1305 dolardaki direnç noktaları izlenecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,79 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık bazda %3,20 oranında değer kaybeden parite, geçen yılın aynı zamanına göre %4,95 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%