Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD GSYİH ve Alman Enflasyon Verisinden Destek Alamadı

Geçen hafta dolar karşısında 1,11’lere kadar gerileyen euro, bugün açıklanan makroekonomik verilerden beklenen desteği alamadı. İşte detaylar;
EUR/USD GSYİH ve Alman Enflasyon Verisinden Destek Alamadı
Yorum

Dolar endeksi, Mart ayında faiz artırımına başlaması beklenen FED’in şahin duruşuyla 97 üzerine çıkarak Haziran 2020 sonrası zirvelerine ulaştı. Bu arada euro da Haziran 2020 sonrası en düşük seviyelere geriledi.

Cuma günü en son 1,1150’de işlem gören EUR/USD paritesi, Ocak ayının son gününe 1,1146 ile açılış yaptı. 1,1182’de duran ilk gün içi yüksek değerini TSİ 11.30’da test eden majör parite, aynı değeri Euro Bölgesi’nin GSYİH verilerinin açıklandığı 13.00’da test etti. Ancak burada karşılaştığı dirençle geriledi.

Euro Ne GSYİH Ne de Enflasyon Verisinden Destek Alamadı

Euro 1,11'lerde
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Euro Bölgesi ekonomisi 2021’in son üç ayında çeyreklik bazda yüzde 0,3 büyüdü. Bu, beklentilerle uyumlu gelse de üç çeyreğin en yavaş büyümesi oldu. Yıllık bazda yüzde 4,6 büyüme olurken rakam yüzde 4,7 büyümenin hafifçe altında geldi.

2021’in tamamı göz önüne alındığında, Euro Bölgesi ekonomisi, 2020’deki yüzde 6,4’lük daralmanın ardından yüzde 5,2’lik rekor ilerleme kaydetti.

16.00’da açıklanan veriye göre Almanya’da yıllık enflasyon oranı, yedi ay içinde ilk kez düştü. Bu, Aralık’taki 1992’nin en yüksek seviyesi olan yüzde 5,3’ten Ocak ayında yüzde 4,9’a geriledi. Aylık bazda yüzde 0,9’a yükseldi.

Euro/Dolar Paritesi Tüm Göstergelerde Negatif Performans Sergiliyor

Euro, dolar karşısında 1,5 yılın en zayıf seviyelerindeyken tüm göstergelerde ekside kaldı. Haftalık bazda yüzde 1,5 düşen parite, aylık yüzde 1,9 düşüşteyken yıllık bazda yüzde 8 oranında değer kaybetti.

Euro ile doların yönü, iki ülkenin merkez bankasının para politikaları arasındaki farklılıklarla yönlendirildi. FED, Avrupa Merkez Bankası’ndan daha şahin duruş sergilerken piyasalar ABD’nin faiz artırımını fiyatlamaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%