Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Paritesi FED Sonrası Yaşadığı Sert Kayıpları Silmeye Çalışıyor

EUR/USD paritesi dün 1,1730 sınırının üstünü hedeflerken, FED kararlarının açıklanmasıyla birlikte sert düşüş yaşadı ve 1,17'nin altını gördü.
EUR/USD Paritesi FED Sonrası Yaşadığı Sert Kayıpları Silmeye Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün saat 21:00 itibarıyla Amerikan Merkez Bankası’ndan (FED) beklenen toplantı sonuçları açıklandı. FED faiz oranlarında ve varlık alımında bir değişikliğe gitmezken, keskin mesajlar da vermedi. Ekonomik ilerlemenin devam etmesine göre varlık alım hızının yavaşlatılacağını söyleyen FED, enflasyon beklentilerini de yukarı çekti.

Varlık alımlarının 2022 yılının ortalarında sonlanabileceğini söyleyen Başkan Jerome Powell, istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerleme beklendiği gibi devam ederse varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya karar vermenin gerekli olabileceğini ifade etti. Kesin ve net ifadeler bu cümlelerle sınırlı kalırken, EUR/USD paritesi açıklamanın geldiği sıralarda dik bir geri çekilme yaşadı.

EUR/USD paritesi dün TSİ 22:00 sularında 1,1690 dolara kadar geriledikten sonra bugün Asya seansının sonlarına doğru toparlanmaya geçti.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,23 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dün FED’in açıklama saatinin gelişiyle hızlı hareket etmeye başladı ve TSİ 21:15 sularında 1,1755 dolara kadar yükseldi. Ardından dik bir geri çekilme ile 1,1690 dolara gerileyen EURU/USD paritesi günü 1,1687 dolardan tamamladı. Bugünkü işlemlere ise yataya yakın bir başlangıç yaptıktan sonra Asya seansında toparlanma göstermeye başladı.

Asya seansında TSİ 03:30’da 1,1683 dolara kadar gerileyen EUR/USD paritesi, buradan yükseliş göstermeye başladı. TSİ 08:40 sularında 1,1714 dolara kadar çıkmayı başaran parite, daha sonra %0,23 oranında yükselişle 1,1715 dolarda seyretmeye başladı.

Paritenin yukarı yönlü ivmesini koruması halinde 1,1725 ve 1,1736 dolar seviyeleri direnç noktaları olarak görev yapacak. Aşağı yönde ise 1,1693 ve 1,1672 dolar seviyeleri destek noktaları konumunda bulunuyor.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimizde ise haftalık %0,47 değer kaybına işaret ettiği görülüyor. Aylık %0,38 kayıp yaşayan parite, yıllık periyotta %0,43 oranında değer kazanmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu