Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Paritesi, Tamamen FED’e Odaklanan Piyasalarla Geriliyor

EUR/USD paritesi, 1,17 doların yakınlarında gezdiği haftanın ortasına gelirken, bugün piyasalar tamamen FED'in kararına odaklanmaya başladı.
EUR/USD Paritesi, Tamamen FED’e Odaklanan Piyasalarla Geriliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem gününden bu yana piyasaları derinden etkileyen iki önemli gelişme yaşanıyor. Bunlardan birisi FED’in iki günlük toplantısından çıkacak olan karar. FED varlık alımlarının azaltılması için Kasım ayına mı, yoksa Aralık ayına mı işaret edecek merakla bekleniyor. Ayrıca pandemi sonrasi ilk faiz artırımını ne zaman yapacağı da merak konusu.

Piyasaların odağındaki bir diğer sorun ise Çinli emlak devi Evergrande’nin 83,5 milyon dolarlık tahvil faizi ödemesini yapıp yapmayacağı oldu. Ancak hafta ortasına geldiğimiz bugün de Evergrande borç krizinin yatırımcılar arasında bir miktar sindirildiği ve tamamen FED’e odaklanıldığı görülüyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi haftalık dalgalanmasını sürdürürken, TSİ 09:30 sularında %0,03 ekside 1,1723 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,03 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

EUR/USD paritesi dünkü işlemlerde 1,1749 dolara kadar yükselmeyi başardıktan sonra yeniden düşüş gösterdi. Geniş aralıklarda dalgalanan parite, günün en düşüğünü 1,1714 dolar ile kaydetti. Kapanışı ise 1,1726 dolardan gerçekleştiren EUR/USD paritesi, bugüne yataya yakın bir açılış gerçekleştirdi.

Parite gün başlangıcının ardından Asya seansında düşüş kaydetmeye başladı ve 1,1716 dolara kadar geriledi. Ardından yeniden yükselen ve düşen parite, geniş aralıktaki dalgalı seyrini koruyor. Paritenin bir yön belirleyebilmesi için FED’in kararı ve Başkan Jerome Powell’ın daha fazla destek konusundaki açıklamaları olacaktır.

Paritede aşağı yönde 1,1715 ve 1,1708 dolar seviyeleri destek noktaları olarak görev yaparken, yukarı yönde 1,1730 ve 1,1738 dolar seviyeleri izleniyor. EUR/USD paritesi 5 günde %0,83 oranında değer kaybederken, aylık bazda %0,23 düşüş göstermiş durumda. Yıllık periyotta ise %0,09 değer kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%