Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Enflasyon Korkularını Yansıtan Dolarla Düşüş Kaydediyor

EUR/USD paritesi 1,1365 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra yeni haftaya enflasyon korkularını fiyatlayan dolarla düşüşle başladı.
EUR/USD Enflasyon Korkularını Yansıtan Dolarla Düşüş Kaydediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro bir aya yakın sürenin en büyük günlük kazançlarına işaret ettikten sonra dolar karşısında gerilemeye başladı. ABD’nin tarım dışı istihdam verileri, dolar boğalarını hayal kırıklığına uğratırken, ücretler Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) şahinlerini canlı tutmaya yetti.

Euro Bölgesi’nde ise Aralık ayı için tüketici fiyat endeksinin ilk okumaları, bir önceki ayın %4,9 seviyesini ve piyasa tahmini olan %4,7 seviyesini geçerek %5 ile olumlu bir sürpriz sunmuştu. Enflasyon rakamları erken pandemi günlerinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

EUR/USD boğaları ise Perşembe günü Amerikan Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane’in kontrolleri sıkılaştırmaya yönelik yorumlarını fiyatlamaya devam ediyor. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Scnabel, Cumartesi günü “Yükselen enerji fiyatları ECB’nin yüksek enflasyona bakmayı bırakıp fiyat artışını yavaşlatmak için harekete geçmeye zorlayabilir,” dedi.

Scnabel, yeni varyant sıkıntılarının AB’de ABD’den daha sert olduğu ve FED’in ECB’ye karşı savaşının da EUR/USD ayılarını desteklediğini de ifade etti. Ayrıca Mart’ta FED’in faiz artırımına yönelik piyasa tahminleri %80 civarında kalırken, Goldman Sachs gibi önde gelen bankalar 2022’de dört faiz artırımı beklemeye başladı.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 09:52 sularında %0,26 oranında ekside 1,1332 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,26 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, geçen haftaki işlemlerde 1,13 dolar seviyesinin altında ve üstünde dalgalı bir seyir gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde ise 1,1294 dolar seviyesinden güne başladıktan sonra akşam saatlerinde güçlenerek 1,1365 dolara kadar tırmandı.

Haftayı 1,1361 dolardan tamamlayan EUR/USD paritesi, yeni haftaya 1,1357 dolara gerileyerek başladı. Asya seansının erken işlemlerinde 1,1360 dolar denemeleri yaptıktan sonra hızla gerilemeye başladı. TSİ 09:25 sularında 1,1326 dolara kadar gerileyen parite, 1,1330 doların üstünde tutunmaya çalışıyor.

Paritenin aşağı yönlü ivmesinin güçlenmesi durumunda 1,1319 ve 1,1307 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönlü bir ivme kazanması durumunda ise 1,1354 ve 1,1374 dolardaki direnç noktaları izlenmeye başlanacak.

EUR/USD paritesinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %0,32 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %0,13 oranında yükselen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %7,32 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%