Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD, Düşen Dolarla Eylül Sonu Seviyelerini Yakaladı

EUR/USD paritesi, düşen dolar ve ABD Hazine getirileriyle 1,1658 seviyesine kadar yükselmeyi başardı.
EUR/USD, Düşen Dolarla Eylül Sonu Seviyelerini Yakaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro, dolar karşısında yeniden bir yükseliş denemesi yapmaya başladı. Dünkü işlemlerde güç kaybeden Avrupa ortak para birimi, bugünkü işlemlerde dolardaki gerileme ile yükseldi. ABD Hazine getirilerinde görülen geri çekilmenin de paritedeki yükselişte etkisi görülüyor.

Üç haftanın zirvesine yakın seyreden EUR/USD paritesi, doların riske dayalı ruh haline bağlı yükseliş kaydediyor. Ayrıca ABD endüstriyel verilerinin FED’in beklentilerini artırması, Hazine getirilerinin azalmasına neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları ise ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edeceklerine dair güvence verdiler. Bu durum ortak para biriminin dolar karşısında yeniden güçlenmesini sağladı. Ancak kalıcı olacağını söylemek için henüz erken olduğu ifade ediliyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 11:40 sularında yüzde 0,34 oranında artıda 1,1650 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,34 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, dünkü işlemlerde 1,1571 dolara kadar geriledikten sonra yükselişe geçti. Kapanışı 1,1610 dolardan gerçekleştiren EUR/USD paritesi, bugünkü işlemlere yatay bir başlangıç gerçekleştirdi. Asya seansının başlarında yatay seyreden parite, daha sonra yükselişe geçmeyi başardı.

Avrupa seansına doğru 1,1655 dolara kadar yükselen EUR/USD paritesi, TSİ 10:00’da 1,1654 dolara kadar ulaştı. Daha sonra yataya yakın bir seyir izleyen parite, 1,1650 – 1,1655 arasında seyretti.

Paritede yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 1,1672 ve 1,1690 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 1,1622 ve 1,1590 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık kazancının %1,05 oranına ulaştığı görülüyor. Aylık %0,62 oranında değer kaybeden parite, geçen yılın aynı zamanına göre %1 oranında daha düşük seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%