Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD, Dolardaki Güçlenmenin Etkisiyle 1,13 Sınırının Altına İndi

Baskı altında kalmaya devam eden EUR/USD paritesi, bir hafta sonra ilk kez 1,13 doların altına indi.
EUR/USD, Dolardaki Güçlenmenin Etkisiyle 1,13 Sınırının Altına İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi artan Omicron korkuları ve temkinli piyasa havasında baskı altında kalmaya devam etti. Doların yeniden artan talebiyle birlikte bir hafta sonra ilk kez 1,13 seviyesinin altında işlem görmeye başladı.

Makroekonomik veri gündemindeki ve temel itici güçlerin yokluğunda doların piyasa değerlemesi, EUR/USD hareketlerini etkilemeye devam ediyor. Doların yenilenen gücünü yansıtan ABD Dolar Endeksi, bugünkü işlemlerde de değer kazanarak yükselişini ikinci güne taşıdı.

Küresel olarak artan Omicron vakaları arasındaki temkinli piyasa havası, doların hafta ortasında talep bulmasına yardımcı oldu. Yunanistan, Fransa ve Portekiz dün yeni koronavirüs vakalarında bir günlük rekor artışlar kaydetti. Yatırımcılar yeni yıl tatilinden sonra ek kısıtlamaların getirilebileceğinden ve Euro bölgesindeki ekonomik aktiviteye zarar verebileceğinden endişe ediyor.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 15:57 sularında %0,10 oranında ekside 1,1301 dolardan işlem görmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,10 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,13 doların üstünde seyrettikten sonra 1,1289 dolara kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanma gösteren parite, günün kapanışını 1,1311 dolardan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise aynı seviyeden başlangıç yaptı.

Asya seansında 1,1310 dolar seviyelerinde gezen EUR/USD paritesi, Avrupa seansının açılışına doğru geriledi. TSİ 10:00’da 1,13 dolar sınırında seyreden parite, daha sonra 1,1273 dolara kadar geriledi. Bu seviyeden bir miktar toparlansa da genel olarak 1,13 doların altında seyretti.

Paritenin aşağı yönlü hareketini güçlendirmesi durumunda 1,1275 ve 1,1253 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1317 ve 1,1337 dolardaki direnç noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,38 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,13 değerlenen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %7,8 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%