Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Neden Değer Kaybetti? ECB Mart Toplantısına Dair Beklentiler ve Parite Analizi!

Euro ABD doları karşısında toparlanmasını koruyamadı. Değerlenmenin ve değer kayıplarının nedenleri, Avrupa Merkez Bankası Mart toplantısına dair beklentiler ve EUR/USD paritesinin analizi.
EUR/USD Neden Değer Kaybetti? ECB Mart Toplantısına Dair Beklentiler ve Parite Analizi!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD dolarını, ABD’nin ticaret hacmi en yüksek 6 ülke para birimine karşı değerlendiren Dolar Endeksi (DXY) Şubat ayının 13’ünde kaydedilen 97,15 bandıncan bu yana düşüş gösteriyordu. Ayın 20’si civarında tekrar yukarı yönde hareket gösteren endeks bu ivmeyi koruyamayıp yine kırılmıştı. 6 günlük bir düşüşün ardından 95,96 seviyeleri civarının kaydedilmesi ile yukarı yönlü hareketin başlaması yine 6 günlük yükseliş serisini başlattı. 

Endeks yaklaşık olarak son bir haftadır primleniyor. Bugün an itibarıyla 96,61 seviyesine yükselen grafikler 96,72 noktasının üzerinde çıkması halinde değerlenmenin artabileceği düşünülürken, diğer paraların dolar karşısında zayıflama olasılığı da artabilir. 

Başkan’ın Sözleri Euro’yu Desteklemişti

Donald Trump Sözleri Pariteyi GüçlendirmiştiABD Başkan’ı Donald Trump’ın geçtiğimiz haftaki duruşu dolar tarafını baskılayacak bir nitelik taşımıştı. Ticaret görüşmelerindeki belirsizliğin nispeten artmasına kılavuz olan bu söylemler Avrupa para birimi Euro’nun güçlenmesini sağlamıştı. Diğer tarafta bloktan ayrılığı gündemi ile piyasaları meşgul eden İngiltere’nin Brexit sürecindeki gelişme bu değerlenmenin diğer destekçisi olmuştu.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat’ın tahminlerine göre, Ocak 2019’da Aralık 2018’e kıyasla, sanayi üretici fiyatları Euro Bölgesinde %0.4 ve AB’de %0.3 oranında arttı. Aralık 2018’de ise, fiyatlar Euro Bölgesinde %0.8, AB’de ise %0.9 oranında azalmıştı. 2019 Ocak’ta 2018 Ocak’a kıyasla, sanayi üretici fiyatları euro bölgesinde %3.0 ve AB’de %2.9 oranında arttı. Enerji hariç toplam sektördeki fiyatlar %0.3 oranında yükseldi.

ECB Mart Ayı Beklentisi ve EUR/USD

ECB Beklentileri ve EUR/USD AnaliziAvrupa Bölgesi’nde Perşembe günü gerçekleşmesi planlanan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına odaklanılmış durumda. Dünya genelinde merkez bankalarının güvercin tavırlarının baskın görüldüğü son zamanlarda, ECB’nin Mart toplantısı sonuçlarından da beklentiler, güvercin duruşun devam ettirileceği yönünde olabilir. Ayrıca toplantı sonrası açıklamalarda Bölge’nin ekonomik görünümüne dair beklentilerin aşağı yönde güncellenmesi muhtemel gözükmekte.

EUR/USD paritesine gelecek olursak anlık ticaretin %0.24’lük bir daralma ile 1,1338 seviyesinden gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz. 26 Şubat’tan bu yana geri çekilme eğilimindeki parite için ECB’den çıkması beklenen güvercin duruşun düşüşü destekleyeceğine inanıyoruz. Yukarı yönlü hareketin görülmesi halinde 1,1371 noktasında beliren 50 günlük hareketli ortalamanın olası bir direnç teşkil etmesi mümkün olacağı gibi, 1,1321 seviyesi olası bir destek olarak takip edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu