Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Daha Güçlü Getirilerle 1,13 Altında Kalmaya Devam Ediyor

Euro, güçlenen ABD Hazine getirilerinin gölgesinde dolar karşısında zayıflık göstermeye ve 1,13'ün altında kalmaya devam ediyor.
EUR/USD Daha Güçlü Getirilerle 1,13 Altında Kalmaya Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi, küresel piyasalarda hakim olan Omicron varyantı endişelerinin hafiflemesinin ardından kayıplarının bir kısmını silmeyi başarmıştı. Omicron kaynaklı ölüm vakalarının bildirilmemesi ve bir tedavi bulma beklentilerinin olmaması ile varyanta karşı endişeler azaldı.

Covid-19 dışında küresel ekonomilerde enflasyon endişeleri hala hakimiyetini koruyor. ABD ve Avrupa’da enflasyonist baskıların arttığı bilinirken, Avrupa Merkez Bankası ile Amerikan Merkez Bankası politikalarındaki farklılık Euro’nun zayıf kalmasına neden oluyor.

ABD Hazine getirileri ve hisse senedi vadeli işlemlerinde görülen toparlanma doları güçlendirmeye devam ederken, Euro’daki zayıflığın artmasıyla parite 1,13 seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. Bugün Euro bölgesinden gelecek veriler izleniyor.

EUR/USD paritesi TSİ 10:34 sularında %0,10 oranında artıda 1,1295 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,10 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,1266 ile 1,1311 dolar aralığında hareket etti. Genel olarak düşüş yönlü hareket eden parite, günü 1,1282 dolardan tamamladı. Bugünkü işlemlere ise yatay başlangıç gerçekleştiren parite, Asya seansında 1,1275 dolara kadar geriledi.

EUR/USD paritesi, Asya seansının sonlarına doğru bir miktar toparlanma gösterdi ve sonrasında 1,1297 dolara kadar yükseldi. Avrupa seansının açılışında ise 1,1294 dolardan işlem gördü. Daha sonra 1,13 dolar sınırında hareket etmeye başladı.

Paritede yukarı yönlü hareketlerin hızlanması durumunda 1,1307 ve 1,1315 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1283 ve 1,1267 dolardaki destek noktaları izlenecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %0,42 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %2,37 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %6,72 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%