Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Hayal Kırıklığı Yaratan Almanya Verileriyle Geriliyor

EUR/USD paritesi, Almanya'dan gelen IFO Cari Değerlendirme Endeksi'nin gerilemesiyle birlikte 1,1350 doların altında seyretmeye başladı.
EUR/USD Hayal Kırıklığı Yaratan Almanya Verileriyle Geriliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro dolar karşısında dünkü işlemlerde 1,1360 dolara kadar toparlandıktan sonra bugünkü işlemlerde bir miktar geriledi. Almanya’dan gelen IFO anket sonuçlarının Kasım ayındaki 99 seviyesinden Aralık’ta 96,9’a gerilemesi nedeniyle Euro güç kaybetti.

Almanya’da açıklanan veri, iş güveninin zayıfladığını gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise Pandemi Satın Alma Programı’nı (PEPP) Mart ayında sonlandıracağını duyurdu. Geçişi kolaylaştırmak için banka, varlık alım programı kapsamındaki alımları ikinci çeyrekte ayda 20 milyar Euro’dan ayda 40 milyar Euro’ya yükselteceğini de açıkladı.

ECB, varlık alım programını üçüncü ve dördüncü çeyreklerde 30 milyar Euro ve 20 milyar Euro’ya geri getirmeyi, gerektiği kadar orada bırakmayı da planlıyor. Dünkü açıklamada ECB, 2022 HCIP enflasyon beklentisini Eylül ayındaki %1,7 seviyesinden %3,2’ye revize etti.

ECB açıklamalarının ardından Euro’da toparlanma gerçekleşirken, FED ile politika farklılığı henüz bozulmadı. ECB’nin enflasyon konusunda Eylül ayında olduğundan daha fazla endişe duyması nedeniyle Euro’nun dolar karşısında bir süre daha dirençli kalması bekleniyor.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 15:05 sularında %0,15 oranında ekside 1,1316 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,15 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite 15 Aralık’ta 1,1221 dolara kadar geriledikten sonra dünkü işlemlerde ECB sonrası toparlandı ve 1,1360 dolara kadar yükseldi. Bu seviye ile 30 Kasım’dan sonra kaydettiği en yüksek seviyeyi gördü. Ardından bir miktar gerileyen parite, günün kapanışını 1,1333 dolardan gerçekleştirdi.

EUR/USD paritesi bugünkü işlemlere 1,1333 dolardan başladıktan sonra Asya seansının ilk saatlerinde yatay seyretti. Daha sonra 1,1320 dolara kadar geriledi ve Avrupa seansının açılışına doğru toparlandı. TSİ 08:55’te 1,1349 dolara kadar yükselen parite, burada tutunamayarak gerilemeye başladı.

Paritede aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,1301 ve 1,1287 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1339 ve 1,1363 dolardaki direnç noktaları izlenecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık kazançlarını sıfırladığı görülüyor. Aylık %0,05 oranında değer kaybına işaret eden parite, geçen yılın aynı dönemine göre %7,71 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu