Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD Alman Sanayi Üretimi Sonrasında 1,19’dan Uzaklaştı

Euronun Amerikan doları karşısındaki değerini gösteren parite, Alman sanayi üretimi sonrasında 1.8887'ye kadar geriledi.
EUR/USD Alman Sanayi Üretimi Sonrasında 1,19’dan Uzaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) raporuna göre sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre beklenmedik şekilde yüzde 1,6 azaldı. Bir yıl öncenin aynı ayına göre ise yüzde 6,4’lük gerileme oldu. Ocak ayı için rakam aylık yüzde eksi 2’ye revize edilirken yıllık yüzde 4’e revize edildi.

Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020’ye kıyasla ise sanayi üretimi yüzde 6,4 geriledi.

Alman sanayi üretiminde yüksek bir okuma euro için pozitif, düşük bir okuma negatif olarak görülürken EUR/USD rakamların ardından baskı altında kalmaya devam etti.

Verilerin açıklandığı TSİ 09.00’un ardından EUR/USD 1.1887’ye kadar gerileyerek gün içi en yüksek seviyesine geriledi.
EUR USD
Kaynak: piyasa.paratic.com

1.19 seviyelerinden daha da uzaklaşan majör parite, TSİ 09.21’de yüzde 0,21 ekside hareket ederken görüldü.

Paritenin günlük hareketlerine bakıldığında güne yatay başladıktan sonra Asya seansında 1.1921’lik en yükseğini kaydettiği ve ardından yönünü aşağıya çevirdiği görülüyor. GCM Yatırım 1.1835 seviyesini önemli olmakla birlikte bu bölge üzerinde pozitif görünümün sürebileceğini söyledi.

Ardından 1.1910 başta olmak üzere 1.1945 ve 1.1980 bariyerlerine doğru çıkışların izlenebileceğini belirtti.

Diğer taraftan yönün belirlenmesinde Amerikan dolar endeksi de etkili olacak. Dün 92,00’a kadar gerileyen endeks bugün 92,03’lük en düşüğünü kaydederken TSİ 09.35 sıralarında %0,21 artıda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu