Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Mayıs’ta 1,21’e Çıkamayan EUR/USD Alman Sanayi Üretimine de Tepki Vermedi

En son 30 Nisan'da gördüğü 1,21 üzerine Mayıs'ta çıkamayan euro dolar paritesi, Almanya'nın beklentileri aşan sanayi üretimi verilerine tepki vermedi.
Mayıs’ta 1,21’e Çıkamayan EUR/USD Alman Sanayi Üretimine de Tepki Vermedi

Euronun Amerikan doları karşısındaki değerini gösteren EUR/USD paritesi, dün 1,2071’e kadar çıkarak haftanın ilk gününde kaydettiği 1,2076’nın ardından en yüksek seviyesini kaydetmişti. Yine de parite en son 30 Nisan’da kaydettiği ve kritik olarak gösterilen 1,21’i aşamadı.

Dün en son 1,2065 dolardan işlem gören majör parite, bugüne yatay başlayıp yazıma kadar fazla değişim göstermedi. 1,2058 ile 1,2070 aralığında seyreden parite Almanya’nın ticaret rakamlarına da tepki vermedi.

TSİ 09.00’da açıklanan verilere göre Almanya’nın sanayi üretimi Mart’ta toparlanarak imalat sektöründeki iyileşmenin hızlandığına işaret etti.
EUR/USD Alman Sanayi Üretim Tepkisiz
Kaynak: piyasa.paratic.com

Sanayi üretimi Mart’ta yüzde 2,5 artarken yüzde 2,3’lük beklentileri geride bıraktı. İthalat bir önceki aya göre yüzde 6,5 artarken yüzde 0,7’lik beklentilerin çok üzerinde geldi. Yüzde 0,5’lik tahminleri aşan ihraca da Mart’ta aylık bazda yüzde 1,2 artış kaydetti.

Yıllık bazda ise Alman sanayi üretimi Şubat ayında kaydedilen yüzde 6,8 düşüşe kıyasla yüzde 5,1 arttı.

Ticaret fazlası ise bir yıl önceki 17,2 milyar eurodan Mart’ta 20,5 milyar euroya yükseldi. Bu Ekim 2019’dan bu yana en yüksek ticaret fazlası oldu.

Beklentileri yenen verilere tepki vermeyen euro dolar paritesi, TSİ 09.18’de yüzde 0,05 ekside 1,20’lerde seyrederken görüldü. GCM Yatırım 1,2060 ve 1,1990’ı günün önemli seviyeleri olarak belirtirken üst sınır altındaki hareketin negatif seyir isteğini artırabileceğini belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum