Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

EUR/USD ABD Verilerini Beklerken 1,1250 Doların Altında Seyrediyor

EUR/USD paritesi yılın en düşük seviyelerinde gezinirken, bugün açıklanacak ABD verilerini takip ediyor.
EUR/USD ABD Verilerini Beklerken 1,1250 Doların Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro dolar karşısında yılın en düşük seviyelerinde gezmeye devam ediyor. Dolar, Fed Açık Piyasa Komitesi tarafından onaylanabilecek bir erken faiz artırım umutlarıyla güçleniyor. Euro ise Avrupa Merkez Bankası’nın tepkisizliği karşısında değer kaybediyor.

Piyasalar, beklenenden daha erken bir FED para politikası normalleşmesinin ekonomik etkilerini değerlendiriyor. Belirsizliğin de hissedildiği piyasa koşullarında merkez bankalarının para politikaları arasındaki farklılık para birimlerini etkiliyor.

FED ile ECB para politikası farklılığı devam ederken, Avrupa’da artan Covid-19 vakalarını kontrol altına almak için yenilenen kısıtlamalara karşı temkinliği olmaya devam ediyor. Bugün ABD’den gelecek önemli veri akışı EUR/USD yatırımcıları için odak noktasını oluşturuyor.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 11:53 sularında yüzde 0,15 oranında düşüşle 1,1234 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,15 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,1226 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanma gösterdi. 1,1274 dolara kadar yükselen EUR/USD paritesi, günün kapanışını dalgalı bir seyir izleyerek 1,1250 dolardan gerçekleştirdi.

Parite bugünkü işlemlere 1,1249 dolardan başlardıktan sonra Asya seansında sert geriledi. Asya seansının sonlarına doğru 1,1232 dolara kadar gerileyen EUR/USD paritesi, Avrupa seansının açılışına doğru toparlandı.

Avrupa seansının açılışında 1,1247 dolardan işlem gören parite, daha sonra 1,1255 dolara kadar yükselmeyi başardı. Ancak burada tutunamayarak hızla geri çekildi ve 1,1230 dolar sınırına kadar geriledi. Paritede düşüşün devam etmesiyle birlikte 1,1221 ve 1,1213 dolardaki destek noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %0,68 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %3,12 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %5,44 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%