Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

EUR/USD ABD TÜFE’siyle 3 Haftanın Yükseğini Gördü

Euronun Amerikan doları karşısındaki değerini gösteren parite, ABD TÜFE’si sonrasında sert yükselerek kritik 1,19 bandını aştı.
EUR/USD ABD TÜFE’siyle 3 Haftanın Yükseğini Gördü

Avrupa’da artan vakalar, uygulanan yeni kısıtlamalar ve aşı konusundaki aksaklıklar ortak para birimi üzerinde baskı oluşturuyor. Bu arada Amerikan doları, aşı gelişmeleri ve açıklanan devasa teşvik paketleri ile güçleniyor.

Bu sebeplerle bir süredir satıcılı seyreden EUR/USD, ABD’nin beklenen Mart ayı tüketici fiyat endeksinin ardından sert yükseldi. TÜFE Mart’ta aylık yüzde 0,6, yıllık yüzde 2,6 arttı. Beklentiler sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 2,5 artış yönündeydi.

Verinin açıklandığı TSİ 15.30’un ardından tırmanışa geçen EUR/USD, 1.1935’lik gün içi en yükseğini kaydetti.
EUR/USD Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

TSİ 16.10 sıralarında yüzde 0,20 artıda seyrederken görüldü. Böylelikle 23 Mart’taki 1.1940’lık seviyenin ardından en yükseğe ulaştı. 3 haftanın en yükseğini kaydeden paritenin yükselişi sürdürmesi durumunda ilk direnç 1.1952’ye işaret ediyor. Yön tersine dönerse ise 1.1897’lik ilk destek takip edilecek.

Bu arada TÜFE ABD dolar endeksinin yönü (DXY) için önemli olarak gösterilirken dolar veri sonrası düşüşe geçti. 92,33’teki gün içi en yükseğinden uzaklaşan DXY, TSİ 16.18’de yüzde 0,11 ekside 92,05’te seyrederken görüldü.

Euro Bölgesi’nin bugünkü önemli verisi ise TSİ 12.00’da açıklanan ekonomik duyarlılık verisiydi. Euro Bölgesi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, 2021 Nisan’ında 7,7 puan düşüşle 66,3’e geriledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum