Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD AB Enflasyonunu ve ABD İstihdamını 1,13 Sınırında Bekliyor

EUR/USD paritesi, merkez bankası politikalarını etkileyecek olan AB enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam raporlarını 1,13 sınırında sabit kalarak bekliyor.
EUR/USD AB Enflasyonunu ve ABD İstihdamını 1,13 Sınırında Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro dünkü işlemlerde dolar karşısında 1,13 sınırında tutunma çalışmasında başarısız olarak düşüş göstermişti. Bugünkü işlemlerde ise 1,13 dolar sınırında geziniyor. Üç haftadaki ilk haftalık kaybı geride bırakırken, dolar iyimser piyasa havasında Hazine getirileriyle geriliyor.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) daha hızlı faiz artırımı ve bilanço değişikliği ihtimalini öne sürerek getirileri artıran şahin FED konuşmaları EUR/USD alıcılarına umut vermişti. St. Louis FED Başkanı James Bullard ise Mart’ta faiz artırımı için baskı uygulamıştı. San Francisco FED Başkanı ve FOMC üyesi Mary C. Daly de ekonomiyi dengede tutmak için faiz oranlarını yükseltmek gerektiğini ifade etmişti.

ABD 10 yıllık Hazine getirileri, son dokuz ayın en yüksek seviyesindeki kazanımları konsolide ederken, S&P 500 Vadeli İşlemleri ve EuroStoxx Futures hafif kazançlar kaydediyor. Veriler öncesinde hissedilen ihtiyat, artan Covid-19 vakalarına ve ABD-Çin gerilimlerine katıldıkça piyasa hissiyatı donuklaşıyor.

AB tüketici fiyat endeksinin ise yıllık %4,9’dan %4,7’ye düşmesi bekleniyor. Bu durumun EUR/USD ayılarının ABD istihdam raporu öncesinde kontrolleri yeniden ele geçirmesine izin verebileceği tahmin ediliyor.

Bu gelişmeleri izleyen EUR/USD paritesi TSİ 09:37 sularında %0,09 oranında artıda 1,1303 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi %0,09 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde günün ilk yarısında 1,13 dolar sınırından geriledikten sonra 1,1332 dolara kadar tırmandı. Ancak buradan yeniden düşüşe geçen parite, 1,1291 dolardan günü tamamladı. Bugünkü işlemlere ise aynı seviyeden başlangıç yaptı.

EUR/USD paritesi bu sabahki açılışın ardından Asya seansında bir miktar yükseliş denemesi yaptı. Ardından 1,1290 sınırının altına gerileyen parite, yükseliş göstermeye ve 1,13 doların üstünde seyretmeye başladı.

Paritede yukarı yönlü eğilimin sürmesi durumunda 1,1307 ve 1,1314 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1290 ve 1,1280 dolardaki destek noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %0,65 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,42 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %7,86 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%