Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD 1,1822 ile 3 Ayın En Zayıf Değerini Test Etti

Dolar endeksi 3 ayın yükseğini test ederken euro dolar paritesi de 3 ayın düşüğüne geriledi.
EUR/USD 1,1822 ile 3 Ayın En Zayıf Değerini Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Zayıf seyrini sürdüren euro dolar paritesi, negatif bölgede hareketini sürdürürken 1,1822’ye kadar geriledi. Bu 6 Nisan’dan sonra euronun dolar karşısındaki en zayıf değeri oldu.

Dün 1,1849’dan kapanış yapan majör parite, yeni güne yatay başlayıp Asya seansında fazla hareketlilik göstermedi. TSİ 08.45’ten sonra düşerken sonrasında düşüşü hızlandırarak 1,1822’lik düşük seviyeyi test etti.

TSİ 12.17’de yüzde 0,17 ekside seyretmeye devam eden paritenin aylık kaybı yüzde 3’ü aştı.
EUR/USD 3 Ay Düşük
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Parite Euro Bölgesi’nin üretici fiyat endeksi (ÜFE) rakamlarına da olumlu tepki vermedi. TSİ 12.00’da açıklanan Euro Bölgesi ÜFE Mayıs 2021’de aylık bazda yüzde 1,3, yıllık bazda yüzde 9,6 artış kaydetti.

Her iki rakam da beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’ndeki üretici fiyatları aylık bazda 12. ayda ardışık artışını kaydetti. Ana yukarı yönlü baskı, enerji, ara malları ve sermaye mallarından geldi.

Yıllık bazda ise yüzde 9,6‘lık artış, rekor seviyeye yaklaştı. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verileri euro ve dolar için önem taşırken beklentileri aşacak rakamlar euro üzerinde aşağı yönlü baskının sürmesine yol açabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%