Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD 1,1372 ile 2 Haftanın Yükseğine Ulaştı

Euro, zayıflayan dolardan aldığı destekle yükselirken beklentilerin üzerinde gelen enflasyon da para birimi için iştahı artırdı.
EUR/USD 1,1372 ile 2 Haftanın Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Majörlerden zayıf ABD doları ve düşen tahvil getirilerinin de yardımıyla Kasım sonunda 1,13 doların üzerine çıktı. Dün en son 1,1279’da işlem gören EUR/USD paritesi, bugünkü seansa yatay başlayıp gün boyu yükseldi.

TSİ 13.45’te 1,1372’ye kadar tırmanarak 19 Kasım sonrası en yüksek değerini test etti. Avrupa para birimi, Euro Bölgesi’nin öncü enflasyon verilerinden de destek aldı. Buna göre yıllık enflasyon Ekim’deki yüzde 4,1’den Kasım’da yüzde 4,9’a yükseldi.

Rakam, Temmuz 1991’den bu yana en yüksek enflasyon oranına işaret ederken Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2,0 hedefinin oldukça üzerine çıktı.
EUR/USD 30 Kasım
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 15.16’da yüzde 0,60 artıda fiyatlanırken 1,1278 – 1,1372 aralığında hareket etti.

Son verilere göre günlük ve haftalık bazda pozitif performansa geçen parite aylık ve yıllık bazda ekside kaldı. Aylık kayıp yüzde 1,7 olurken yıllık yüzde 5’e yakın düşüş kaydetti.

Bugünkü artışa rağmen majör parite, Avrupa genelinde olası yeni COVID kısıtlamalarına ilişkin endişeler ve yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın para politikasını diğer büyük merkez bankalarından daha hızlı sıkılaştırması nedeniyle Temmuz 2020’den bu yana en zayıf seviyelerine yakın kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu