Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD 1,12 Doların Altını Gördükten Sonra Toparlanmaya Çalışıyor

Euro dün akşam saatlerinde dolar karşısında 1,12 doların altını gördükten sonra bugün toparlanma çalışmaları yapıyor.
EUR/USD 1,12 Doların Altını Gördükten Sonra Toparlanmaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi, dünkü işlemlerde 1,12 dolar seviyelerinde gezdikten sonra akşam saatlerinde düşüşe geçerek, bu seviyenin altına indi. Şükran Günü’nde temkinli olmaya devam eden piyasa havası, mevcut riskleri değerlendiriyor.

Avusturya geçen hafta ülke çapında karantina ilan ettikten sonra hükümet sözcüsü ülkenin Covid-19 yeni vaka sayısınının önümüzdeki birkaç gün içinde 100 binde 200’ü geçeceği konusunda uyardı. Bunun üzerine Fransa da yeni önlemlerini duyurma çalışmasına girdi.

Almanya ise daha katı Covid-19 kısıtlamalarına karar vermeye hazır olduğunu açıkladı. Hatta rekor günlük enfeksiyonlar ve hastaneler üzerindeki artan baskı nedeniyle tam bir karantinayı bile seçebileceğine dair haberler yayınlanmaya başladı.

ABD tarafında ise FED yetkilisi Mary Daly’nin daha hızlı daralma ve daha erken faiz artışlarını tercih eden FED tutanakları ile birleşen şahin yorumları, daha kısa vadeli getirilere ve dolayısıyla doları desteklemeye devam edecek.

Bu gelişmeler yaşanırken EUR/USD paritesi TSİ 09:55 sularında %0,08 oranında yükselişle 1,1215 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,08 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde düşüş eğilimini biraz daha hızlandırdıktan sonra 1,1186 dolara kadar geriledi. Bu seviye, 1 Temmuz 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu. Buradan toparlanma çabası gösteren parite, günü 1,1205 dolardan tamamladı.

EUR/USD bugünkü işlemlere yataya yakın bir başlangıç gerçekleştirdikten sonra Asya seansının ortalarında toparlanma çalışmalarına başladı. TSİ 06:25 sularında 1,1218 dolara kadar yükselmeyi başaran parite, bu seviyelerde tutunmaya çalışıyor.

Paritede yukarı yönlü ivmenin güçlenmesi durumunda 1,1222 ve 1,1230 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1202 ve 1,1190 dolardaki destek noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %1,4 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %3,3 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %5,96 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%