Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/GBP Paritesi İki Haftanın En Yüksek Seviyelerine Tırmanıyor

Euro İngiliz sterlini karşısında güçlenirken, bugünkü işlemlerde iki haftanın en yüksek seviyesi olan 0,8605 sterlini gördü.
EUR/GBP Paritesi İki Haftanın En Yüksek Seviyelerine Tırmanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlinindeki zayıf seyir, bugünkü işlemlerde Euro’nun yükselişini destekledi ve EUR/GBP paritesi iki haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Beklentiler ise 0,8600 seviyesinin üstünde kaldıkça boğaların hakimiyetinin artması yönünde bulunuyor.

Avrupa seansının erken saatlerinde 0,8605 sterlin ile iki haftanın en yüksek seviyesini kaydeden parite, sakin bir şekilde yukarı yönü korumaya çalışıyor. Parite, psikolojik bir sınır olarak görülen 0,8500 seviyesinden yükselirken, geçen hafta bir ayın en düşük seviyesini kaydetmişti. Buradan toparlanan parite, bugünkü ivmesiyle boğaları yeniden çağırabilir.

Sterlinin görece düşük performansı, belli bir faktöre bağlanamazken, FED kararları öncesinde oluşan belirsizlikle ilişkilendiriliyor. Dolardaki sabitlenmenin ise Euro’yu desteklediği ve bu şekilde EUR/GBP paritesini yukarı yönlü hareket ettirdiği de belirtiliyor. Yarın gerçekleşen İngiltere Merkez Bankası toplantısı ve Almanya seçimleri, paritenin yön belirlemesi için diğer faktörler olarak sıralanıyor.

EUR/GBP paritesi, TSİ 11:55 sularında %0,15 oranında yükselişle 0,8601 sterlin seviyesinden işlem görüyor.
EUR/GBP Paritesi Yüzde 0,15 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, dünkü işlemlerde 0,8569 seviyesine kadar geriledikten sonra bir miktar toparlandı ve kapanışı 0,8586 sterlin seviyesinden gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 0,8585 seviyesinden başladıktan sonra Asya seansının ilk saatlerinde yataya yakın seyretti. Ardından bir ara 0,8573 seviyesine kadar gerileyen parite, buradan toparlanmaya başladı.

EUR/GBP paritesi, Avrupa seansının da etkisiyle önce 0,8603 ardından 0,8605 sterlin ile iki haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Parite, 7 Eylül gününde 0,8614 sterlin seviyesine yükselerek 1 ayın en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Paritede yukarı yönlü ivmenin devam etmesi durumunda 0,8615 ve 0,8626 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenecek. Aşağı yönde ise 0,8583 ve 0,8562 seviyeleri önemli destek noktaları olarak görev yapacak. Fiyat performansını incelediğimizde ise haftalık %0,71 değer kazancına işaret eden EUR/GBP, aylık bazda %0,42 yükseldi. Yıllık performansı ise %6,47 oranında değer kaybına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%