Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’ın Salgına Dair Açıklamaları BIST 100’deki Kayıpları %1’in Üzerine Taşıdı

Faiz kararı sonrasında ivme kaybeden Borsa İstanbul, Sağlık Bakanı’nın ve Cumhurbaşkanı’nın salgınla ilgili kaygı verici açıklamalarının ardından kayıplarını artırdı.
Erdoğan’ın Salgına Dair Açıklamaları BIST 100’deki Kayıpları %1’in Üzerine Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınında ikinci dalga alarmı verilirken birçok ülke kısıtlamaları yeniden hayata geçirmek zorunda kaldı. Dünya genelinde bildirilen toplam vaka sayısı 42 milyon 126 bin 513 oldu. 1 milyon 144 bin insan virüs nedeniyle hayatını kaybederken 31 milyondan fazlası sağlığına kavuştu.

Benzer durum Türkiye için de geçerli. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgının tüm ülkede yeniden tırmanışa geçtiğini söyledi. Bursa’nın şu ara en kritik günlerini yaşadığını ve Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısının 3 kat arttığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Cuma namazı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada alınacak önlemlere değindi. Erdoğan’ın salgına dair iyimserlik içermeyen açıklamalarının ardından Borsa İstanbul’daki kayıplar hızlandı.

Ülke genelinde 355 bin hasta bulunurken vakaların yüzde 40’ını İstanbul tek başına üstleniyor.
Türkiye Coronavirüs Tablosu
Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre pandeminin başından bu yana 9 bin 584 yurttaşımızı kaybettik. Sağlık Bakanı Koca daha öncesinde her gün toplam vaka sayısını bildiriyordu. Fakat bir süre önce bu durum hasta sayısı olarak değiştirildi. Son günlerde ise günlük hasta sayısı 2000’in üzerine çıkmış durumda.

Test sonucu pozitif çıkan kişi sayısının bilinmediğini ve günlük bildirilen hasta sayısının yeniden tırmanışa geçtiğini göz önünde bulundurursak Türkiye’deki tablonun Mart ve Nisan aylarından çok daha kötü olduğunu söylemek mümkün.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilim Kurulunda yeni kararların alınacağını ve ne gibi adımlar atılacağını kararlaştıracağını söyledi.

İstanbul’un salgında önde giden şehirlerden biri olduğunu ifade eden Erdoğan; maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarını hatırlatarak kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Salgınla mücadelenin hem yazılı hem görsel medya yoluyla sürdürülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Batı’ya göre çok daha iyi bir konumdayız ama yeterli değil.” yorumunda bulundu.

BIST 100 Endeksi salgına dair kaygı verici açıklamaların ardından gün içi kaybını %1’in üzerine taşıdı.
Borsa İstanbul 1.179 Puana Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Borsa İstanbul haftanın son işlem gününe %0,17 değer kazancıyla 1.200,8 puandan başladı. Perşembe günü Merkez Bankası’nın faiz kararıyla piyasaları şaşırtması Türk lirası varlıklarındaki satışı artırırken BIST 100 Endeksi günü %1,09 düşüşle tamamladı.

Cuma günü de kazanım tarafına geçmekte güçlük çekti. Gün içerisinde 1.204 puana kadar yükselse de genel olarak yatay bir performans sergileyen borsa İstanbul koronavirüs salgınına dair açıklamaların ardından 1.179 puana kadar geriledi.

Saat 17:00 itibarıyla %1,14 ekside 1.184 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda iletişim, orman ve metal ana sanayi dışındaki tüm sektör endeksleri negatif seyrediyor.

En fazla düşüş gösterenler arasında %3,49 kayıpla gayrimenkul yatırım ortaklığı başı çekerken onu; %3,44 ile turizm, %3,38 ile tekstil, %3,12 ile finansal kiralama ve faktoring, %2,64 ile spor, %2,47 ile elektrik ve %1,92 düşüşle gıda sektörleri izlemekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu