Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi ABD’de İşsizliğin Haftalık Artışıyla Düşüşü Hızlandırdı

Kayıplarını genişleten dolar endeksi, ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları sonrası 92,14'ü yeniden test etti.
Dolar Endeksi ABD’de İşsizliğin Haftalık Artışıyla Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yükselişini durduran Amerikan dolar endeksi (DXY), ABD verileriyle hızlandırdı. İşsizlik başvuruları, 680 binlik artış beklentilerini aşarak 744 bin arttı ve ikinci haftada ardışık artışı temsil etti.

31 Mart’taki 93,44’lük 2021 zirvesinden daha da uzaklaşan dolar endeksi, işsizlik maaşı başvurularının ardından 92,14’e kadar geriledi. Böylelikle 7 Nisan’da kaydedilen 24 Mart sonrası en düşük seviyesini yeniden test etti.

Dolar Endeksi İşsizlik Sonrası 92,14
Kaynak: MarketWatch

Kayıplarını genişleten DXY, daha güçlü bir küresel büyüme konusundaki iyimserlik ve FED’in dünkü tutanaklarında yinelediği güvercin duruşu ortasında artıya geçemedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 16-17 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantının tutanakları FED’in yakın zamanda faiz artırımına gitmeyeceğini gösterdi. Öngörülebilir gelecekte tahvil alımına devam etme taahhüdünde bulunan ABD Merkez Bankası, enflasyon risklerini de görmezden geldi.

Bu arada IMF küresel büyüme tahminini yüzde 6’ya yükseltti. Yine de uzmanlar doların yakın vadede güçleneceğini tahmin etti.

Yaygın beklentiye göre doların temelleri güçlü olmaya devam ediyor ve Amerikan ekonomisi koronavirüs pandemisinden güçlü bir iyileşme için diğerlerinden daha iyi durumda göründüğü için para birimi daha fazla yukarı yönlü ivme için alana sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%