Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DXY 31 Yılın Yükseğine Ulaşan Enflasyonla 95,10’u Test Etti

95,10'a kadar çıkan dolar endeksi, FED'in beklenenden erken faiz artırımına gideceği beklentileriyle yükselişi sürdürüyor.
DXY 31 Yılın Yükseğine Ulaşan Enflasyonla 95,10’u Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 94,90 ile bir yılın yükseğini tazeleyen ABD dolar endeksi (DXY), en son 94,85 seviyesinde işlem görmüştü. Bugünkü seansa 94,84 ile başlayan dolar endeksi, önce 95 eşiğini test etti, sonrasında yükselişi sürdürerek 95,10 ile rekor tazeledi.

Bu, doları emsal sepetine karşı izleyen DXY için Temmuz 2020 sonrası en yüksek değer oldu. Yükseliş, dün açıklanan ABD tüketici fiyat endeksi okumalarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle gerçekleşti.

TSİ 12.15’te yüzde 0,15 artıda fiyatlanan dolar endeksi, 5 günde yüzde 0,71 arttı.
ABD Dolar Endeksi Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Yıl başından bu yana ise yüzde 5,7 oranında değer kazandı.

Dün açıklanan rapor, ABD tüketici fiyat endeksinin Ekim ayında yıllık bazda beklenenden daha fazla artarak yüzde 6,2’ye (1990 Kasım’ından bu yana en yüksek seviye) yükseldiğini göstermesinin ardından, Federal Rezerv tarafından daha erken sıkılaştırma beklentileri arttı.

Aylık oran da Eylül’deki yüzde 0,4’ten yüzde 0,9’a yükselerek yüzde 0,6’lık tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

ING uzmanlarının günlük notuna göre enflasyon politik hale geldi ve daha güçlü dolar bununla savaşmaya yardımcı olacak. DXY’nin çok günlü 96.00/96.10 bölgesine gidiyor gibi göründüğü belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu