Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düşen ABD Hazine Tahvil Verimleri ve FED Fonlarına Yatırımcı Bazlı Bakış

ABD devlet tahvillerine dair detaylı inceleme, FED fonlarının yatırımcı bazlı beklentileri ve açıklanan ZEW verileri ile ekonomik daralmalarda baş gösteren korkuya bakış.
Düşen ABD Hazine Tahvil Verimleri ve FED Fonlarına Yatırımcı Bazlı Bakış
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Salı günü, yatırımcıların küresel ekonomik büyümedeki ivme kaybı gerekçesinde artan endişeleri kaynaklı Salı günü yükseliş gösterdi. Fiyatların yükselmesiyle düşen verim, yatırımcıların Avrupa ve Asya’daki yavaşlama belirtilerine odaklanmalarının da bir yansıması olarak okundu.

ABD 10 yıllık Hazine tahvil verimi, son bir haftalık seyrinin en düşük seviyesi olan % 2.36’ya geriledi. Verim 15 Şubat gününde %2.682 seviyesine yükselmişti. Bu yılki en düşük seviye ise %2.552 civarında gözlenmişti. Fiyatlara ters orantılı verim 200 günlük hareketli ortalamasını %2.670 seviyesinde öne çıkarırken, 2 yıllık tahvil verimi ise %0.51 azalma ile %2.487 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomik Görünüm Endişe Tazeledi

ZEW Enstitüsü’nün Salı günü yaptığı açıklamada, Almanya’daki mevcut şartlara ilişkin hissiyatın Ocak ayında düştüğünü duyurmuştu. Deutsche Bank’taki ekonomistler şimdi Almanya’nın ekonomik büyümesini bu yıl sadece %0.5 olarak gerçekleşebileceğini tahmin ediyor. Bu öngörü gerçekleşmesi halinde Alman ekonomik büyümesi, 2013’ten bu yana en zayıf genişleme oranını kaydetmiş olacak.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafı ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, büyüme ve tüketici duyarlılığının ABD ile durgunluk gösteren bir ticaret anlaşmazlığının ortasında, otomobil satışlarının geçtiğimiz ay tekrar düştüğünü ve binek otomobil satışlarının %18’lik bir daralma gösterdiğini belirtmişti.

Faiz Oranlarında Yatay Seyir Öngörülüyor

ABD Hazine kıymetleri gibi görece daha güvenli varlıklara olan talepteki artış, küresel ekonomiye dair beklentilerin şu anda ne kadar kötü olduğu konusunda bir fikir oluşturabilir. Diğer tarafta ise global güvenilir liman arzı altın ciddi bir primlenme göstererek, yatırımcının güvenilir liman sığınma taleplerindeki artış ile geleceğe dair bakışın riskini teyit ediyor olabilir.

Yatırımcıların ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını %2.25’ten %2.5’e çıkarılacak beklentisine karşılık, oranlarındaki bir sonraki hamlenin arttırmak yerine sabit tutmak veya düşürmek olacağını beklemeye başladığı düşünülmekte. Aynı zamanda tüccarların Merkez Bankası faiz oranı politikalarına dair öngörüleri üzerine yatırım amaçlı kullandıkları fonlar CME Group verilerine göre, faiz oranlarında yıl sonunda oran artış olasılığını, düşüş için %3’e kıyasla %31 olarak açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu