Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Vadeli İşlemleri Artan Ticaret Savaşı Korkuları ile 250 Puan Düştü

Huawei ile işlerini askıya alan şirketler nedeniyle ticaret endişeleri artarken, ABD hisse senedi endeksleri keskin bir düşüş kaydetti.
Dow Vadeli İşlemleri Artan Ticaret Savaşı Korkuları ile 250 Puan Düştü
Yorum

ABD – Çin ticaret endişeleri, Çinli telekom devi Huawei ile işlerini askıya alan daha fazla şirket ile devam ettiği için ABD hisse senedi endeksleri, bugünkü işlemlerde keskin bir düşüş gösterdi. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng ise ABD yanlış eylemlerini ele almadığı sürece, görüşmelerin devam edemeyeceğini dile getirdi.

Dow Jones Endüstri Ortalaması vadeli işlemleri 253 puan düşerken, açılışta 251 puanlık değer kaybı yaşadı.

Dow Jones 253 Puan DüştüS&P 500 vadelileri 26 puan gerilerken, Nasdaq 100 vadelileri 89 puan düştü. JP Morgan’ın genel müdürü Adam Crisafulli yayımladığı notta, “Ticaret bölgesi hiç olmadığı kadar zayıf görünüyor. SPX’te yükselen herkes şu anda çok fazla iç değerlendirme yapıyor olmalı,” dedi.

Crisafulli ayrıca, hızlı PMI’lerin bu yılın başından itibaren ekonomik bir toparlanmanın zayıflama belirtileri gösterdiğini ve Federal Rezerv’in oranları düşürmek için acelesi olmadığını gösterdiğini de belirtti.

Birçok Amerikan şirket gibi Japon Panasonic de bazı akıllı telefon bileşenlerini Huawei’ye göndermeyi bıraktığını açıkladı.

Panasonic Huawei İş Birliğini Kestiİngiltere merkezli yonga tasarımcısı Arm Holdings, telekom şirketinin ABD’deki kara listesine uyması için Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını söyledi. İngiltere’deki en büyük telefon operatörleri olan Vodafone ve BT Group ise Huawei telefonlarını 5G ağ planlarından çıkardıklarını söyledi.

Aynı zamanda Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, “ABD müzakerelere devam etmek istiyorsa samimiyetle yanlış eylemlerini düzeltmeli. Ancak o zaman görüşmeler devam edebilir,” dedi. Feng, ABD’nin attığı adımların normal ticari iş birliğine zarar verdiği gibi, küresel sanayi ve tedarik zinciri için de bir tehdit olduğunu belirtti.

Qualcomm hisseleri %2,9 azalırken, Xilinx %1,9, Micron %2,2 ve Lam Research %1,8 düşüş kaydetti.

Qualcomm Hisseleri Yüzde 2,9 DüştüBir UBS analisti ise Apple hisselerine yönelik hedef fiyatını 235 dolardan 225 dolara kadar düştü. Bu hamlenin ardından iPhone üreticisinin hisseleri yüzde 1,7 oranında düşüş kaydetti. Analist hisselerdeki alım notunu korudu.

ABD ve Çin, 2018’den bu yana birbirilerinin mallarına milyarlarca dolar değerinde gümrük vergisi uyguladılar. Gerginlikler Mayıs ayının başlarında her iki tarafın da mallarına uygulanan tarife zammı ile yeniden alevlendi. Bu durum, S&P 500’ün dünkü kapanışa kadar ay boyunca yüzde 3 düşmesine neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu