Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Kurlarındaki Rekorların Ardından TCMB’den Beklenen Açıklama Geldi

Perşembe günü Türk lirası dolar karşısında %4’e yakın değer kaybetti. Piyasadaki aşırı oynaklık sonrasında Merkez Bankası gerekenlerin yapılacağına dair duyuruda bulundu.
Döviz Kurlarındaki Rekorların Ardından TCMB’den Beklenen Açıklama Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün rekor seviyelere yükselen döviz kurlarının ardından açıklamada bulundu. Günlerdir altın fiyatları tarihin en yüksek seviyelerinde seyrediyor ve sürekli zirveyi yeniliyordu.

Perşembe günü buna dolar ve Euro da dahil oldu. Euro 8,67, dolar 7,31, Sterlin 9,64 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kurlardaki sert dalgalanmanın ardından gözler Merkez Bankası’na çevrilmişti.

TCMB, piyasadaki aşırı oynaklığın azaltılması için elindeki tüm araçları kullanacağını duyurdu.

Saat 17:00 sularında yapılan açıklamada piyasalardaki fiyat gelişmelerinin yakından izlendiği ifade edildi. Aşırı oynaklığın azaltılması amacıyla Merkez Bankası’nın fiyat ve finansal istikrar temel hedefi doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Son dönemde ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın hızlandığı belirtilen açıklamada Ağustos başı itibarıyla ek likidite imkanların kademeli bir şekilde azaltılacağı kaydedildi.

Dolar kuru en son 7 Mayıs’ta 7,27’yi görmüştü. Ancak bugün 7,31 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Sparta & Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan, kurun uzunca bir süre 6,75 – 6,85 bandında seyrettiğini ve sakin süren gidişatın piyasaları endişelendirdiğini dile getirdi.

Son bir ayda düşük faizlerin de etkisiyle tüketim eğiliminin başladığını söyleyen Özarslan, “500 bin lira değerindeki bir araba için 10 bin liralık peşinatla o varlığa sahip olunması isteniyor, fakat ülkeden 500 bin liralık bir çıkış gerçekleşiyor. Bu da ülkeye cari açık olarak geri dönüyor. Bu sebeple muhtemelen Temmuz ayında çok ciddi bir dış ticaret açığıyla karşılaşacağız.” dedi.

Şu anda yapılması gereken tek şeyin lirayı korumak olduğunu ifade eden isim, bunun için kısa vadedeki faiz oranının en az %14-15 seviyelerinde olması gerektiğini aktardı.

Türk lirası bugün tüm önemli ülke para birimi karşısında değer kaybetti.
Döviz Kurları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Koç Üniversitesi ve Bilim Akademisi Üyesi, Prof. Dr. Kamil Yılmaz ise hem faizleri hem de kuru aynı anda kontrol etmenin çok mümkün olmadığını söyledi. Döviz kurlarındaki yükselişin bir uyarı olduğunu belirten Yılmaz, Merkez Bankası’nın faiz politikasını devreye sokması gerektiğini vurguladı.

Monex Europe FX Piyasaları Analisti Simon Harvey de kurlardaki aşırı yükseliş için değerlendirmede bulunan isimlerden biri oldu.

Doların piyasa koşullarına bağlı olarak 7 lirayı geçmesinin zaten beklenen bir durum olduğunu söyleyen Harvey, sermaye piyasalarına getirilen kısıtlamaların yatırımcı güvenini zedelediğini hatırlattı.

2018’de Merkez’in TL’yi faizleri düşürerek savunduğunu fakat bunun etkilerinin hissedilmesinin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%