Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar %18,95 ile Yılın En Yükseğini Gören Enflasyon Sonrası Geriledi

Enflasyon Temmuz ayında piyasa beklentisinin üzerinde gelirken, aynı zamanda son yılların en yükseğine ulaştı. Ancak faiz indirimine yeşil ışık yakılmaması dolarda hareketliliğin önünü kesti.
Dolar %18,95 ile Yılın En Yükseğini Gören Enflasyon Sonrası Geriledi

Yurt içi piyasaları bu sabah en önemli ekonomik gösterge olan enflasyon rakamlarını izliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2021’in Temmuz ayında yıllık %18,95, aylık %1,80 oranında artış gösterdi.

Bu seviye yılın en yüksek enflasyon oranı olurken, aynı zamanda 2003 yılında kaydedilen %23,59’dan sonraki en yüksek Temmuz enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Açıklanan rakamlar ekonomistlerin beklediğinden daha fazla olmasına karşın dolar kurunda sınırlı geri çekilme gözlendi.

Veriler açıklanmadan önce 8,38’lerde seyreden dolar, saat 10.25’te 8,29’a geriledi.
Dolar 8,29'a Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur saat 10.54’te %0,35 ekside 8,31 liradan işlem görüyor. Serbest piyasada alış fiyatı 8,35, satışı 8,34 olan dolar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda 8,38’den alınıp 8,40’tan satılıyor. Ağustos ayına zayıf bir başlangıç yapan dolar kuru dün sabah itibarıyla aşağı yönlü hareket etmeye başladı.

Gün içinde 8,33 seviyesine inip kapanışı 8,3479’dan yaptı. Haftanın ikinci işlem gününe hafif yukarıda başlasa da 8,38 üzerinde kalıcılık sağlayamayarak düşüşe geçti. Uzmanlar enflasyonun faiz sınırına dayanmasının ardından geçen hafta Merkez Bankası başkanının faiz indirimi olasılığı mesajı vermemesinin kurda düşüş sağladığını belirtiyor.

Türk lirası faizlere dokunulmayacağı beklentisiyle, dolar karşısında haftalık bazda %3, aylık %4 oranında değer kazandı.

Bugün yurt içinde açıklanan bir diğer önemli veri yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oldu. Endeks Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %25,05, bir önceki yılın aynı ayına göre %44,92 ve on iki aylık ortalamalara göre %28,47 artış gösterdi. Böylelikle ÜFE-TÜFE arasındaki fark 26 puanla rekor düzeye ulaştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum