Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Yeni Haftaya 7,06 Lirayla Başlarken, Türk Lirası Güçlü Duruşunu Koruyor

Dolar, yeni haftanın ilk gününe 7,06 liradan başladı. Kurun Cuma gününden bu yana 7,10'un altındaki seyrini devam ettirdiği görülüyor.
Dolar Yeni Haftaya 7,06 Lirayla Başlarken, Türk Lirası Güçlü Duruşunu Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL, 8 Şubat’la başlayan yeni haftaya 7,06 liradan başlangıç yaptı. Önceki hafta 7,0599 liradan kapanış yapan kur, bir süredir devam eden aşağı yönlü fiyat hareketinin etkisinden kurtulamadı.

Geçtiğimiz haftaya 7,30 seviyelerinde giriş yapan kurun son 1 haftada önemli değişiklikler kaydettiği göze çarparken, 7,00 seviyesinin altına inip inemeyeceği ve bununla birlikte bu seviyenin kur için bir dip nokta olup olmayacağı merak ediliyor.

Dolar, saat 9:25’te 7,0434 liradan işlem görüyor. 24 saat içindeki seyrine bakıldığında ise %0,05 ekside seyrediyor.
Dolar Kuru 7,04 İşlem Görüyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

GCM Yatırım analistleri bugünkü dolar analizinde 7,1200 – 7,1400 seviyelerinin önemine vurgu yaparken, ilgili bölge altında kalmasının negatif görünümüne devam etmek istemesine neden olabileceğine işaret ettiler. Bu düşünce söz konusu olduğunda başta 7,04 olmak üzere 7,02 – 7,00 desteklerine doğru geri çekilmenin muhtemel olabileceği söylendi.

TL’nin dolar karşısındaki güçlü duruşunun ise dolara psikolojik 7,0000 seviyesini gündeme taşıyabileceğini açıklayan analistler, 7,1200 – 7,1400 bölgesi altında kısa vadeli negatif görünümün sürdüğünü belirtiyorlar.

Cuma günü TCMB Başkanı Ağbal’dan gelen açıklamalarla birlikte düşüşünü 7,03’lere kadar hızlandırmıştı. Ağbal ise açıklamalarında sıkı para politikasına dikkat çekerken, faiz indiriminin uzun bir süre gündemde olmayacağını duyurmuştu. Bu gelişmeler kurda aşağı yönlü etkiye neden olurken Türk lirasındaki değer artışını da tetikledi.

Türk lirası, uzunca bir süre gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısındaki güçlü seyrini korudu ve bu durum kurun sert bir geri çekilme yaşaması için zemin hazırlayan temel unsurlardan yalnızca biriydi. Ardından gelen önemli gelişmeler ve yatırımcıların aşı gündemine odaklanması, piyasaların seyrinde belirleyici oldu.

Öte yandan tüm dünya ve ülkemizde koronavirüs etkisini sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı, 7 Şubat günü Türkiye’de 6670 yeni vakanın çıktığını ve 112 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı.
Türkiye 7 Şubat Koronavirüs Tablosu
Görsel Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Tüm dünya aşı çalışmalarını yakından takip ederken, Çin’in ilaç sektörü devlerinden Sinovac, ülkemizde de uygulanan CoronaVac aşısıyla ilgili yeni bulgularını paylaştı.

Firma, aşısının Covid-19’u kapmaya karşı %50,65, tıbbi tedaviye karşı %83,70 ve hastaneye yatma oranına karşı %100 etkili olduğunu saptadı. Ayrıca ikinci dozu olmuş bireylerde aşının virüsü engelleme etkinlik oranı %91,25 olarak açıklandı.

Aşının yanı sıra ekonomi ve finans gündemi de ABD’den geçen hafta gelen bir dizi önemli verinin ve yurt içi gelişmelerin etkisiyle şekilleniyor. Son olarak Cuma günü açıklanan ABD Ocak ayı tarım dışı istihdam verileri, beklentileri karşılamamış, fakat bir gün önce açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuru verileri beklenenden iyi gelmişti.

Beklentiyi aşan veriler doların küresel bazda değer kazanmasını sağlamıştı. Dolar endeksi ise 91,00 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağladı.

Bu haftanın veri gündemi ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’dan gelen açıklamalar, FED’in yayımlayacağı rapordan oluşacak. Yurt içinde ise sanayi üretimi ve ödemeler dengesi ve tüm dünyayla paralel şekilde aşı çalışmaları önem taşıyacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu