Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Merkez Bankası’nın Faiz İndirimiyle 5,83’e Kadar Geriledi

Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar kuru 5,83 seviyesine çekildi.
Dolar/TL Merkez Bankası’nın Faiz İndirimiyle 5,83’e Kadar Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk toplantısında ekonomistlerin beklentilerine paralel yönde faiz indirimine giderek, %12 olan politika faiz oranını %11,25 seviyesine çekti.

Merkez’in 75 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda olumlu karşılanırken, dolar kuru 5,83’e geriledi. Çarşamba günü 5,8757’den kapanan Dolar/TL bu sabah yatay açılış yaptıktan sonra 5,89’a yükselip, faiz açıklamasıyla geri çekildi.

Uzmanlar sürpriz olmayan faiz indiriminin kura etkisinin sınırlı olacağını belirtti.

Dolar KuruMerkez Bankası tarafından yapılan açıklamada enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların incelendiği ve 75 baz puanlık indirim yapılmasına karar verildiği aktarıldı. Dolar kuru indirim kararının ardından 5,8377’ye kadar geriledi. Saat 16:38’de 5,8480 liradan işlem görüyor.

Ekonomistler kurun bugünkü karardan çok fazla etkilenmediğini, ancak agresif bir indirim yapılması durumunda yukarı yön isteğinin doğacağını belirtiyor.

Ünlü Menkul Değerler tarafından yapılan değerlendirmede, TCMB’nin faiz indiriminde sona yaklaşıldığına dair işaret vermesinin Türk lirasına istikrar kazandıracağı bildirildi. Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında %0,56 artışla, en fazla değer kazanan gelişen ülke parası konumunda.

Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Baş ekonomisti Kubilay Öztürk, faiz indiriminin ana gerekçesini söyledi.

Faiz İndirimi GerekçesiEnflasyon beklentilerinde iyileşme olmasının faiz indiriminin altında yatan en büyük sebep olduğunu belirten Öztürk, kendilerinin 100 bp’lik indirim beklediğini söyledi. Yayımlanan toplantı metninin 12 Aralık’takiyle birebir aynı olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde faiz indirimi yapılacağına dair herhangi bir işaret almadıklarını dile getirdi.

Risklerin azalmasıyla yıl sonuna doğru faiz oranının %8,5 civarına inebileceğini söyleyen Öztürk, “Belki bir iki ay daha yavaş adımlar olabilir ama yıl sonuna kadar ek 275 baz puanlık alan var.” açıklamasında bulundu.

İş Portföy Baş ekonomisti Nilüfer Sezgin, yapılan indirimin sınırlı olmasına dikkat çekti.

Sınırlı Faiz İndirimiNilüfer Sezgin, bir önceki toplantıda faizlere devam edilmeyeceğine dair sinyal veren Merkez Bankası’nın, yılın ilk toplantısında sınırlı düzeyde indirim uyguladığını belirtti. Medley Global Advisors Kıdemli Analisti Nigel Rendell de bugün gelen kararın beklenen bir açıklama olduğunu bildirdi. Bundan sonraki süreçte kısıtlı faiz indirimi bekleyen Rendell, asıl önemli olanın zamanlama olduğuna dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%