Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Sonrası 5,38’e Geriledi

Merkez Bankası 2019 yılının ilk toplantısında politika faiz oranında değişikliğe gitmediğini açıkladı. Karar öncesi 5,41’de seyreden dolar kuru, faiz açıklaması ile 5,38’e geriledi.
Dolar/TL Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Sonrası 5,38’e Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı. Piyasa beklentilerine paralel yönde gelen açıklamada, faiz oranlarının sabit tutulduğu ve herhangi bir değişiklik yapılmadığı bildirildi.

Fiyat istikrarına yeniden dikkat çekilirken, sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi. Merkez Bankası kararı açıklanmadan önce 5,41 lira seviyesinde seyreden dolar kuru, faiz değişikliğinin yapılmamasına olumlu yanıt verdi ve 5,38’e kadar geriledi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faiz oranı %24’te sabit tutuldu.

Yapılan açıklamada son dönemdeki verilerin ekonomideki dengelenme eğilimini belirginleştirdiği söylendi. Dış talebin gücünü koruduğu ve finansal koşullardaki sıkılığın etkisiyle iktisadi faaliyette yavaşlama olduğu bildirildi. Hafta başından bu yana dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, Merkez’in yılın ilk faiz kararını olumlu karşıladı.

ABD ile Suriye’deki Kürt meselesi nedeniyle iplerin gerilmesi ve Başkan Trump’ın tehdit tarzındaki söylemleri dolar kurunu 5,54’e kadar taşımıştı. Dün 5,43 – 5,46 bandında seyreden kur Merkez Bankası kararı sonrası geriledi. Saat 14:32 itibarıyla ise 5,3929 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL 6,1472’ye gerilemiş durumda.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyonda bir miktar iyileşme olduğu ifade edildi.

Enflasyon Aralık ayında %0,40 oranında düşüş kaydetmişti. Murat Çetinkaya’nın başkanlığında yapılan toplantıda, enflasyon görünümünde iyileşme olduğu fakat fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği belirtildi. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylendi. Bunun yanında fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların da yakından izleneceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum