Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Düşüyor! Kur, Enflasyon Haftasına Negatif Başladı

Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününde yüzde 1’in üzerinde düşüyor. Geçen hafta FED etkisiyle yükselen dolarda son durumun detayları aşağıda;
Dolar Düşüyor! Kur, Enflasyon Haftasına Negatif Başladı
Yorum

Cuma gününü 13,51 seviyesinde sonlandıran dolar/TL, yeni haftaya 13,49 ile düşüşle başlayıp sonrasında kayıplarını artırdı.

Yazım sırasında yüzde 1’in üzerinde ekside fiyatlanan dolar kuru, 13,30 – 13,57 TL aralığında hareket etti. Gün içi düşük seviye 20 Ocak’tan bu yana dolar/TL’de görülen en zayıf değeri işaretledi.

Venbey Yatırım uzmanlarına göre bu hafta açıklanacak enflasyon verileri doların yönü için önem taşıyor. Nota göre destek olarak 13,00 ve 12,60 takip edilebilecekken; dirençler ise 13,90 ve 14,60 ‘ı gösteriyor.

Aralık’ta 18,4 TL ile Rekor Kıran Dolar, Geçen Hafta 13,67 TL’ye Çıktı

Dolar/TL Düşüyor 13,30
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Dolar, Aralık ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında yükselişini sürdürerek üst üste yeni zirveler test etti.

Son rekorunu 20 Aralık’ta 18,40 TL ile kıran dolar kuru, buradan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla 10 lira bandına kadar geriledi.

2022’de 13 lira civarında istikrar kazanan dolar, geçen hafta FED açıklamalarıyla 13,67 TL’ye kadar çıktı. Haftalık bazda yüzde 1,2 düşen dolar, aylık yüzde 0,60 artışla pozitif bölgede kaldı. Yıllık bazda ise yüzde 82 arttı.

JP Morgan Dolar Zirvesi için Tarih Verdi

Bloomberg HT’nin haberine göre JP Morgan, Fed’in şahin açıklamalarından destek bulan doların Fed’in ilk faiz artırımı sonrasında da yükselişi sürdüreceğini söyledi. Buna göre bankacılık devi, ilk artırımdan 1-2 ay sonra doların zirveye ulaşmasını bekliyor.

JP Morgan Kur Strateji Direktörü Daniel Hui, dolar rallisi için alanın olduğunu belirterek; “piyasalar hala fiyat keşfi modundalar, dolar büyük ihtimalle Fed faiz artırımdan 1-2 ay sonra zirveye ulaşacaktır” dedi.

Ocak Ayına İlişkin Enflasyon Odakta

Son veriler enflasyonun Aralık ayında yüzde 36,08 ile 19 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Bu, TCMB’nin yüzde 5’lik hedefinin oldukça üzerinde olduğunu gösterirken, piyasa beklentileri 3 Şubat’ta açıklanacak tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda yüzde 46’lara çıkacağını öne sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%